Księgowość w spółkach komandytowych
Spółka komandytowa to spółka kapitałowa, którą charakteryzuje podział wspólników na komplementariuszy i komandytariuszy. - Komplementariusz to wspólnik aktywny, a więc to on prowadzi jej sprawy oraz reprezentuje ją na rynku. Z tego tytułu odpowiada w sposób nieograniczony całym swoim majątkiem za zobowiązania zaciągane przez spółkę.
- Komandytariusz jest wspólnikiem pasywnym, nieingerującym w działalność spółki. Brak wpływu na jej działalność ogranicza jego odpowiedzialność do kwoty komandytowej, której wysokość określona jest w umowie spółki.
Wspólnikami w spółce mogą być osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej.
Decydując się na założenie firmy w formie spółki komandytowej należy zdać sobie sprawę, iż wspólnicy zobowiązani są do wniesienia kapitału zakładowego w wysokości aż 50 000 złotych.
Prowadzenie spółki komandytowej w Polsce staje się coraz łatwiejsze. Pierwsze udogodnienie zostało wprowadzone 15 stycznia 2015 roku. Ministerstwo Sprawiedliwości umożliwiło wówczas przeprowadzenie jej rejestracji za pomocą trybu S24. Rejestracja online znacznie uprościła i skróciła długą i problematyczną procedurę. Kolejną kwestią, która została usprawniona jest księgowość w spółkach komandytowych. Jeszcze do niedawna, niezależnie od wysokości przychodu, spółka zobowiązana była do prowadzenia księgowości pełnej, która stanowi bardzo skomplikowany system ewidencji zdarzeń gospodarczych i rozliczeń podatkowych.
Aktualnie jeżeli suma jej aktywów nie przekracza 1 500 000 zł, przychody ze sprzedaży 3 000 000 zł, a średnioroczne zatrudnienie 10 osób (wystarczy spełnić 2 z tych kryteriów), wówczas może korzystać z księgowości uproszczonej. W ramach tego wariantu przedsiębiorca zobowiązany jest do wyboru jednego spośród 3 dostępnych sposobów rozliczeń podatkowych.
1. Karta podatkowa - podatek niezależny od dochodów, wylicza go Urząd Skarbowy na podstawie charakterystyki danego przedsiębiorstwa.
2. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - podatek wyliczany na podstawie osiąganych przychodów, nie uwzględnia się kosztów ich uzyskania.
3. Podatkowa Książka Przychodów i Rozchodów - podatek wylicza się na podstawie sumy przychodów i wydatków spółki.
Księgowość w spółkach komandytowych stanowi niezwykle istotną kwestię, toteż warto jej prowadzenie zlecić biuru rachunkowemu. Samodzielne prowadzenie księgowości uproszczonej jest zgodne z prawem i należy jednak mieć na uwadze, że wówczas przedsiębiorca jest zobowiązany do nieustannego śledzenia zmian zachodzących w polskim prawie podatkowym, które są podstawą do wykonywania poprawnych rozliczeń. Jej zabieg jest praco- i czasochłonny, a przedsiębiorca zamiast koncentrować się na działalności swojej firmy poświęca się pracy księgowej, która niejednokrotnie jest wykonana niewłaściwie. Biuro rachunkowe gwarantuje poprawność oraz rzetelność w atrakcyjnej cenie. Co więcej, usługi biur rachunkowych są ubezpieczone. Oznacza to, iż w przypadku, gdy ich praca doprowadzi przedsiębiorcę do konsekwencji prawnych zobowiązana jest do wypłacenia odszkodowania w wysokości nawet kilkuset tysięcy złotych.
Nadesłał:
Konsultant_Finansowy
|