Kto by pomyślał, że aranżacje łazienek mogą być tak wciągającym tematem?
Skandynawski, minimalistyczny, klasyczny, eklektyczny, rustykalny, glamour, vintage, industrialny, kolonialny, prowansalski – to wszystko pewnie nie stanowi nawet jednej dziesiątej określeń stylów, w jakich możemy urządzić swoje nowoczesne łazienki.
Kiedyś „remont łazienki” oznaczał mniej więcej tyle, co wymianę płytek czy szafek. Ze starych na nowe. Bez zbędnej przesady i kombinatoryki. Raz na 20 lat oczywiście, nie częściej. Łazienka to łazienka – wchodzisz, wychodzisz, nie ma się tu nad czym rozwodzić. Nikomu nawet nie przychodziło do głowy, żeby zrobić sobie łazienkę w stylu vintage. Wyobraź sobie, że Twoja babcia opowiada Ci, jak w 1955 roku robili z dziadkiem remont i łazienkę zaprojektowali w stylu industrialnym – brzmi to raczej dość komicznie.
Jednak świadomość ludzi i postrzeganie pewnych rzeczy uległy sporym zmianom przez ostatnie dekady. I bardzo dobrze. Amerykański sen stał się codziennością. Wymyślne aranżacje łazienki nie są już fanaberią bogatej burżuazji. Są standardem, bez którego jak się okazuje nikt już nie może się obejść. Niby żyje się szybciej i w ciągłym biegu, ale większą wartość przypisuje się otoczeniu. Może właśnie dlatego, żeby rzadkie chwile zatrzymania były lepszej jakości, w ciekawszym otoczeniu, w przyjaźniejszej przestrzeni.
Obecnie bardziej zwraca się uwagę na jakość życia, nie tylko w sensie materialnym, ale też estetycznym. Oznaczało by to również, że wzrosła też specyficzna świadomość artystyczna, świadomość sztuki. Nagle każdy przeciętny zjadacz chleba ma szansę poznać style w sztuce, nawet jeśli wydarza się to przy tak prozaicznej sytuacji jak remont łazienki. Przecież wszyscy chcemy otaczać się pięknem, nie ważne czy skończyliśmy historię sztuki, czy też nie. Miło jest też wcielić się choć na chwilę w rolę artysty – kreatora. A jest co tworzyć.
Jeśli uda nam się przebrnąć przez setki wymyślnych nazw typów w jakich możemy sobie łazienkę zrobić i na któryś zdecydować, jest to wciąż dopiero początek drogi. Zostaje cała reszta istotnych elementów, z czego właściwie ciężko wyłonić priorytetowe. Tak samo liczy się tu kolorystyka, jak i oświetlenie. Treść i forma. Wszelkiego rodzaju małe dodatki i wykończenia są tak samo ważne jak elementy kluczowe. Na przykład super wanna stanowiąca centrum pomieszczenia potrzebuje odpowiedniego otoczenia – ręczników w określonym kolorze czy fikuśnych wieszaków na nie. Wszystko powinno być dopięte na ostatni guzik. Tylko dopracowana i spójna całość jest w stanie dać efekt idealny. Chyba, że zdecydujecie się na łazienkę w stylu eklektycznym.
Nadesłał:
Ela_K
|