Kultowe żyrandole Vernera Pantona już w RENOMIE
Już od wtorku 24 listopada we wrocławskim domu handlowym RENOMA można podziwiać dwa unikatowe designerskie żyrandole zaprojektowane przez duńskiego projektanta i architekta wnętrz Vernera Pantona. Rozświetlają hol główny od strony ulicy Świdnickiej.
To model Fun 7DM - ogromna lampa o średnicy metra i wysokości 110 cm wykonana z krążków z macicy perłowej połączonych metalowymi łańcuszkami. Wszystko zawieszone jest na drewnianej płycie sufitowej. Ten model został zaprojektowany w 1964 roku, a wykonany teraz specjalnie dla RENOMY przez duńską firmę VerPan, znaną na całym świecie.
Nieprzypadkowo wybraliśmy ten właśnie projekt. Żyrandole sygnowane marką VerPan to połączenie wybitnego projektu z olśniewającą jakością wykonania. Tym samym lampy idealnie współgrają z architekturą RENOMY i doskonale wpisują się w charakter tego miejsca, które łączy handel i sztukę, a wszystko na najwyższym poziomie - mówi Tomasz Chenczke, prezes firmy Centrum Development & Investments, do której należy RENOMA.
Lista twórców i dzieł wykonanych specjalnie dla RENOMY stale się rozrasta - do malowidła Jarosława Flicińskiego, rzeźby-instalacji Moniki Sosnowskiej i designerskich żyrandoli studia PUFF-BUFF dołączył ostatnio Karol Radziszewski ze swoim muralem.
Verner Panton (1926-1998) studiował w Technical School w Odense oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze. Był barwną osobowością, indywidualistą o niezwykłym wyczuciu kolorów, kształtów, światła i przestrzeni. W czasie swojej zawrotnej kariery zaprojektował serię nowoczesnych lamp całkowicie odmiennych od tego, co tworzyli współcześni mu Skandynawowie. Z niezachwianą wiarą w nieograniczone możliwości formy, pracował i odnosił sukcesy tworząc nowe teorie na temat zastosowania oświetlenia oraz tego, jak powinno ono wpływać na otoczenie.
Głównym celem mojej pracy jest prowokowanie ludzi, by używali swej wyobraźni. Wiele osób spędza swoje życia w szaro-beżowym konformizmie, śmiertelnie bojąc się używać kolorów. Eksperymentując ze światłem, kolorami, materiałami i meblami, a także korzystając z najnowszych technologii, staram się wskazywać nowe drogi, zachęcać ludzi, by używali swej fantazji i czynili swe otoczenie ciekawszym - mówił Verner Panton.
Oprócz lamp Pantone pozostawił po sobie wiele ciekawych projektów, a wśród nich designerskie dywany, zasłony, tkaniny tapicerskie, meble, krzesła, m. in. ZigZag i słynne z łamów czerwone krzesło Pantone chair.
Lampy według projektów Pantona produkowane są w Danii przez renomowaną firmę VerPan, która od początku współpracuje z rodziną projektanta i produkuje oświetlenie zgodnie z filozofią Vernera Pantona, łącząc jakość i oryginalność. W Polsce w niewielu miejscach można oglądać lampy wykonane przez VerPan. Oprócz RENOMY, oryginalnymi lampami chwali się warszawska restauracja Hamak. Kolekcjonerskie oświetlenie VerPan można znaleźć również w niektórych polskich prywatnych rezydencjach.
Żyrandole Vernera Pantona znajdziemy w najbardziej prestiżowych miejscach na całym świecie, m. in. w duńskiej restauracji Japanske Have, ale i w Oceans Bar w Sydney, w restauracji Fudo w Dubaju, czy też w Grand Hotel & SPA Rodina w Soczi.
Więcej o lampach VerPan: www.verpan.com
Nadesłał:
izastraczek
|