Kurdyjski Miesiąc w Galerii Bronowice
Czy można świętować nowy rok w marcu? Gdzie leży Erbil i dlaczego w 2014 roku został Stolicą Turystyki Krajów Arabskich? Co to jest dolma i fattusz? Na te i inne pytania klienci Galerii Bronowice będą mogli znaleźć odpowiedzi w lokalu Stolice Kultury, gdzie od 1 marca trwa „Miesiąc Kurdyjski".
Będzie muzycznie, różnorodnie, smacznie i barwnie. Wystawy zdjęć, strojów, pokazy filmów i tańców, kuchnia kurdyjska, obyczaje i oczywiście muzyka - to wszystko czeka na tych, którzy znają już kurdyjskie tradycje, jak i osoby, dla których to temat zupełnie nowy.
- Marzec to miesiąc wyjątkowy dla Kurdów. Pełen doniosłych wydarzeń, zarówno szczęśliwych, jak i dramatycznych. Od wieków radośnie obchodzony jest Newroz- Kurdyjski Nowy Rok. Wspominamy też pierwszy traktat pokojowy z Irakiem zawarty 11 marca 1970 roku oraz powstanie z marca 1991, które było początkiem drogi do wolności. W marcu urodził się i zmarł legendarny przywódca Kurdów Mustafa Barzani. Jednocześnie w tym miesiącu upamiętniamy ofiary ataków chemicznych w Halabja oraz operację Anfal, w wyniku której zginęło ponad 180 tysięcy Kurdów. O tych i wielu innych marcowych wydarzeniach będzie można dowiedzieć się podczas Kurdyjskiego Miesiąca w Galerii Bronowice - zapowiada Ziyad Raoof, Pełnomocnik Rząd Regionalnego Kurdystanu w Polsce.
Uroczysta inauguracja Kurdyjskiego Miesiąca nastąpiła 1 marca w samo południe; wśród gości, którzy uświetnili to wydarzenie, znaleźli się m.in. m.in. Ambasador Iraku w Polsce - Assad Sultan Abo Gulal, przedstawiciele Władz Miasta i Województwa. Patronat Honorowy nad całym wydarzeniem objął Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego.
- Zapraszamy do Stolic Kultury, miejsca, które zabierze nas w podróż po odległych rejonach barwnego Kurdystanu. Będzie to okazja do poznania i historii i kultury tego tak interesującego, choć mało znanego regionu. Cały marzec wypełniony będzie atrakcjami zarówno dla młodszych, jak i starszych klientów. Wszystko to oczywiście bezpłatnie - mówi Iwona Sitko, Dyrektor Galerii.
Podczas miesiąca kurdyjskiego w lokalu Stolice Kultury organizowane będą m.in. wystawy tradycyjnych strojów, projekcje filmów, warsztaty językowe, pokazy slajdów z wypraw do Kurdystanu i wiele innych aktywności.
Miesiąc kurdyjski w Galerii Bronowice - harmonogram8-9 marca - KURDYJSKIE WESELE - prezentacje multimedialne
15 marca - KUCHNIA KURDYJSKA - pokaz kuchni kurdyjskiej, degustacja; koncert muzyki kurdyjskiej
22-23 marca - KURDYJSKI NOWY ROK - pokaz i warsztaty tańców kurdyjskich; koncert muzyki kurdyjskiej; przygotowanie świątecznego stołu 29-30 marca - WEEKEND Z KURDYJSKIM JĘZYKIEM I LITERATURĄ
Wszystkie imprezy są bezpłatne i otwarte dla publiczności.
***************
Kurdowie to największy na świecie naród bez własnego państwa. Ponad 40-milionowy Kurdystan podzielony jest pomiędzy Turcję, Syrię, Irak i Iran. Region Kurdystanu jest częścią federacji irackiej. Obejmuje 3 gubernie: Erbil, Slemani i Duhok.
Stolicą Regionu Kurdystanu jest Erbil, częściej znany pod lokalną nazwą „Hawler". Dominujący element jego pejzażu stanowi Cytadela - najdłużej nieprzerwanie zamieszkana osada na świecie. Erbil jest obecnie miastem bezpiecznym i dynamicznie rozwijającym się gospodarczo. Powstały nowe osiedla, centra handlowe, biznesowe oraz budynki użyteczności publicznej. W 2005 roku otwarto międzynarodowy port lotniczy, który został wyróżniony nagrodą Best Emerging Airport. Jednocześnie rozpoczęto pieczołowitą rewitalizację zabytków, na czele ze wspomnianą Cytadelą, która kandyduje na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Decyzja o wpisie zapadnie w czerwcu tego roku. W dowód uznania dla szybkiego rozwoju miasta, łączącego w sobie tradycję i nowoczesność, w 2014 roku Erbil pełni rolę Stolicy Turystyki Krajów Arabskich.
W malowniczym krajobrazie Kurdystanu dominują góry. Ich średnia wysokość wynosi około 2400 metrów, a najwyższy szczyt, Halgurd, mierzy 3660 metrów.
Dodatkowo Kurdystan od kilku lat aktywnie współpracuje z Województwem Małopolskim. W listopadzie 2011 oba regiony podpisały umowę o partnerstwie realizowanym na polu gospodarczym, naukowym i kulturalnym.
Nadesłał:
Open Media
|