Łamiemy stereotypy na temat pracowników z niepełnosprawnościami


Łamiemy stereotypy na temat pracowników z niepełnosprawnościami
2022-02-11
.

Niepełnosprawność wciąż pozostaje tematem tabu w społeczeństwie. Nadal panuje przeświadczenie społeczne, że niepełnosprawność to wyrok na nasze życie. Obawiamy się spotkań z osobami z niepełnosprawnościami, bardzo często obdarzamy ich litością i współczuciem. Spotykamy się z tym że nie wyobrażamy, sobie by taka osoba podjęła zatrudnienie.

Czy to są fakty, czy raczej mity?


Uprzedzenia są bardzo silnie zakorzenione w nas samych. Boimy się rozmawiać o i na temat samej niepełnosprawności, a tymczasem może ona dotknąć każdego z nas. Dlaczego, temat niepełnosprawności nadal pozostaje w cieniu utartych stereotypów. Przecież jest to 7 mln grupa ludzi w polskim społeczeństwie, którzy na co dzień są wśród nas.

Walka z mitami jest bardzo trudna i wymaga przede wszystkim zmiany myślenia. Stwierdzenia takie jak „niepełnosprawny, niepełnosprawność” czy „inwalida” kojarzą się najczęściej z uszkodzeniem narządu ruchu, wyobrażamy sobie taką osobę od razu na wózku. Czy oby na pewno na tym kończy się niepełnosprawność?

Tymczasem niepełnosprawność może wynikać z chorób układu krążenia, chorób narządu wzroku, układu neurologicznego i wielu innych schorzeń. Osoby z niepełnosprawnością są postrzegane jako: słabe, lękliwe, samotne, podejrzliwe, nerwowe i przede wszystkim niepewne siebie.

Dobrze, że są wśród nas osoby, które obalają te utarte schematy. Bez wątpienia do takich właśnie osób należy Joanna Olszewska, która postanowiła stanąć naprzeciw stereotypom, by zmienić myślenie i postrzeganie na temat osób z niepełnosprawnością. Od ponad 30 lat pracuje w środowisku osób z niepełnosprawnościami – wcześniej jako fizjoterapeutka przy łóżku pacjenta. Dziś łączy dwa światy – pracowników z niepełnosprawnością z pracodawcami. Założyła firmę BPO Network, której specjalnością jest poszukiwanie miejsc pracy dla pracowników niepełnosprawnych o różnych kwalifikacjach. BPO Network jest firmą, w której pracuję  wyłącznie  osoby z niepełnosprawnością i na co dzień udowadniają, że niepełnosprawność nie jest ograniczeniem w pracy.

Praca zdalna dla pracowników z niepełnosprawnością jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Działają, bazując na najwyższych standardach etycznych. Od podszewki znają Kodeks Pracy i Ustawę o Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej oraz o Zatrudnianiu Osób Niepełnosprawnych. Doradzają firmom w wielu kwestiach związanych z zatrudnieniem osób z niepełnosprawnościami. Prowadzą również szkolenia świadomościowe dotyczące szeroko rozumianej niepełnosprawności.

Joanna Olszewska jest również pomysłodawcą kampanii społecznej „Pracodawca z Sercem”, która ma na celu zrzeszanie pracodawców, którzy zatrudniają osoby z niepełnosprawnością. Jej celem jest, również szerzenie świadomości na temat zatrudniania osób z niepełnosprawnością wśród pracodawców. Nagradza medalem Pracodawca z Sercem. Pokazuje Firmy, które zatrudniają osoby niepełnosprawne jako dowód odpowiedzialności społecznej i zaangażowania społecznego biznesu. Pod marką BPO Network powstał też wyjątkowy projekt „Belfer w sieci”, który wspiera polską młodzież w edukacji i rozwoju. Model nauki zdalnej wymaga wiele samodzielności i samodyscypliny oraz zaangażowania. W pandemii upatrujemy szansę na integrację nauczyciel z niepełnosprawnością – uczeń.

Nadeszły wreszcie czasy nowej jakości pracy zdalnej, jaką oferują wykształcone i wykwalifikowane osoby z niepełnosprawnościami. Jestem dumna, że dzięki pracy, którą kocham, mogę pomagać innym. Siły dodaje mi widok ludzi, którzy dzięki pracy mojej i mojego zespołu spełniają swoje marzenia i zaczynają znowu aktywnie żyć, mimo swoich chorób i niepełnosprawności. Gdy dostaję wiadomości od kandydatów na pracowników, którzy odnaleźli wymarzoną posadę – to powraca wiara w dobro drugiego człowieka. Podobnie, gdy widzę uśmiech i blask w oczach podczas spotkań on-line i słyszę, słowo dziękuję. Dostrzegam wtedy tę energię w ludziach, którzy jeszcze niedawno siedzieli w czterech ścianach w przerażającym poczuciu bezsilności. Dzięki temu czuję, że moja praca ma sens, że przyczyniam się do tego, by nasz świat był odrobinę lepszy. To mnie wzmacnia, daje energię i siłę do rozwoju projektów, które tworzę”. – Mówi Joanna Olszewska CEO BPO Network. Dla wielu osób z niepełnosprawnością BPO Network jest start-upem, który stawia na pomoc osobom z niepełnosprawnościami. Często daje drugą szansę w rozwoju osobistym i zawodowym, tak by mogli poczuć się z powrotem sprawni na swój wyjątkowy sposób.

Nadesłał:

bpo network
http://bponetwork.pl/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl