Laureaci konkursu chopinowskiego z BASF
Laureaci Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina 2010 na koncercie charytatywnym firmy BASF.
Podczas piątego koncertu charytatywnego firma BASF SE zaprezentuje po raz pierwszy w niemieckiej sali koncertowej laureatów tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
Laureaci Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina zostali ogłoszeni 20 października 2010r. w Warszawie. Tylko 81 młodych pianistów z 353 uczestników konkursu z całego świata wzięło udział w konkursie finałowym o upragnioną nagrodę. W czterech rundach konkursowych największe wrażenie wywarło sześciu laureatów, z których trzech będzie gośćmi w Ludwigshafen. Yulianna Avdeeva jest pierwszą zwyciężczynią od czasu Marthy Argerich w roku 1965. Firma BASF zaprasza na swoje koncerty charytatywne artystów światowego formatu oraz młode talenty, by zaoferować im płaszczyznę umożliwiającą wymianę doświadczeń z ich mistrzami.
Międzynarodowy konkurs pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbywa się co pięć lat i jest jednym z najstarszych i najbardziej renomowanych konkursów pianistycznych na świecie. Należy do nielicznych konkursów, które są poświęcone twórczości jednego kompozytora. Zwycięzcom oferuje prostą drogę do światowej kariery z kontraktami w najlepszych salach koncertowych. Konkurs wypromował wiele dużych nazwisk takich jak Rafał Blechacz, Krystian Zimerman, Martha Argerich i Maurizio Pollini.
Arcadi Volodos – Geniusz przy fortepianie
Urodzony w 1972r . w Sankt Petersburgu Arcadi Volodos łączy bez żadnego wysiłku wirtuozerię z niezwykłym wyczuciem czasu i barw dźwięku. W prasie fachowej został wielokrotnie okrzyknięty „nowym Horowitzem”, ponieważ legenda fortepianu była dla Volodos’a ważnym wzorcem. Jego wprawki, w tym owacyjnie przyjęte nagranie na żywo w Carnegie Hall w 1998r., zostały wyróżnione wszystkimi możliwymi nagrodami. Volodos jest przykładem wielkiego artysty, który rozwinął swoją własną drogę niezależnie od wszystkich szkół i tradycji.
Yulianna Avdeeva urodziła się w Moskwie 1985r. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w 1990r. u Eleny Ivanovej. Obecnie studiuje u profesora Wladimira Troppa Szkole Muzycznej im. Gnessinych w Moskwie oraz w Hochschule Musik und Theater Zürich. Avdeeva jest laureatką Konkursu Pianistycznego w Genewie w 2006 r. Lukas Geniušas, urodzony w Moskwie, jest studentem Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w klasie Very Gronostaevej. Geniušas jest laureatem wielu konkursów pianistycznych, m. in. Konkursu Chopinowskiego w Moskwie i Konkursu im. Giny Bachauer w Salt Lake City. Ingolf Wunder urodził się w 1985r. w Klagenfurcie w Austrii. Jest absolwentem Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu. Obecnie kształci się pod kierunkiem Adama Harasiewicza.
Darowizna na rzecz Instytutu im. Fryderyka Chopina
Podczas koncertu dr Harald Schwager, członek zarządu firmy BASF SE przekazuje na rzecz Instytutu im. Fryderyka Chopina w Warszawie darowiznę w wysokości 50 000 Euro. Dzięki temu firma przyczynia się w znacznym stopniu do nabycia nowego fortepianu Steinway. „Bardzo się cieszymy, że firma BASF może współpracować z jednym z najbardziej renomowanych na świecie konkursów muzycznych, którego ojczyzną jest Warszawa. Przekazując w ramach koncertu charytatywnego firmy BASF w Ludwigshafen darowiznę na rzecz Instytutu im. Fryderyka Chopina firma chciałaby przyczynić się do wspierania młodych wysoce utalentowanych muzyków” – mówi Michael Hepp, prezes firmy BASF Polska.
Podczas koncertu prezentują się wcześniejsi laureaci
Jako preludium do koncertu charytatywnego Rafał Blechacz, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2005r. zaprezentuje 3 listopada 2010r. razem z Dang Thai Son dzieła Chopina. Zarówno Blechacz jak i Son są znani na całym świecie jako interpretatorzy Chopina: Blechacz otrzymał podczas Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2005r. wszystkie przewidziane nagrody. Aby podkreślić jego wyróżniający się poziom po raz pierwszy w historii konkursu jury nie przyznało drugiego miejsca. Son zachwycił krytyków wprawką koncertów fortepianowych Chopina we współpracy z Instytutem Fryderyka Chopina. Bardzo rzadko koncertuje w Europie. Wspólny koncert tych dwóch pierwszorzędnych interpretatorów Chopina w Ludwigshafen jest wydarzeniem jedynym w swoim rodzaju.
Bogaty program ramowy
Koncertom firmy BASF z serii „Stars & Friends“ towarzyszy bogaty program ramowy. „Kultura czy komercja? – Przyszłość klasyki” – to temat dyskusji panelowej w dniu 4 listopada. Prezentacje filmów, odczyty i wykłady o Chopinie uzupełnią koncerty. Podobnie jak podczas koncertu charytatywnego BASF w 2008r. odbędą się warsztaty dla młodych dziennikarzy. Pod kierunkiem doświadczonego redaktora muzycznego dwunastu młodych dziennikarzy przygotuje gazetę towarzyszącą koncertowi.
Mit Steinway’a
Firma „Steinway & Sons“ z Hamburga, która od ponad 150 lat jest gwarantem tradycji i perfekcji w budowie fortepianów, jest partnerem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Lakier do fortepianów jest od dawna produkowany przez BASF. Ma on duży wpływ na jakość dźwięku, powoduje, że instrumenty nabierają typowego dla nich szlachetnego wysoko połyskowego charakteru oraz chroni fortepian przed uszkodzeniami i wilgocią.
Organizując 4 listopada koncert z udziałem tak wielkich sław firma BASF nawiązuje do czterech zakończonych ogromnym sukcesem koncertów charytatywnych z serii „Stars & Friends“. W ramach tych koncertów występowali gościnnie tacy muzycy jak: dyrygenci – Gustavo Dudamel i Claudio Abbado, wiolonczelista – Mstislav Rostropovich oraz skrzypek – Gidon Kremer. Wymienieni prominentni muzycy występowali zawsze razem z młodymi, wielkimi talentami.
Koncert odbędzie się w sali koncertowej w Pfalzbau, Berlinerstraße 30, 67059 Ludwigshafen am Rhein. Rozpoczęcie koncertu o godz. 21.00. Cena biletów w przedsprzedaży wynosi od 25 do 75 Euro. Bilety do nabycia we wszystkich miejscach przedsprzedażowych Eventim, pod numerem telefonu: 0621 60-99911 lub na stronie internetowej: www.basf.de/kultur.
Działalność społeczna BASF
BASF chce być atrakcyjnym pracodawcą, godnym zaufania partnerem i dobrym sąsiadem. Dlatego firma nie unika odpowiedzialności społecznej i angażuje się na całym świecie w różnorodne projekty tam, gdzie znajdują się jej zakłady. Priorytetowo traktuje się przy tym edukację i naukę oraz kulturę.
Darowizny, sponsoring i projekty własne grupy BASF w 2009 roku (w milionach euro)
Grupa BASF wydała w 2009 roku łącznie 48,1 miliona euro na wspieranie projektów edukacyjnych, naukowych, społecznych, kulturalnych i sportowych na całym świecie.
Społeczne zaangażowanie BASF w Polsce
BASF jest atrakcyjnym pracodawcą, godnym zaufania partnerem i dobrym sąsiadem. Przedsiębiorstwo realizuje tę zasadę poprzez zaangażowanie w sprawy społeczne i wspieranie ważnych, perspektywicznych inicjatyw docierających do wielu ludzi.
Priorytetowo traktuje się przy tym edukację i naukę. Przykładem tego jest rozpoczęta we wrześniu 2010r. pięcioletnia współpraca z największym centrum naukowym w Polsce - Centrum Nauki Kopernik (CNK) w Warszawie. BASF został wyłącznym partnerem laboratorium chemicznego w CNK i będzie tam na zajęciach chemicznych przybliżała ok. 10.000 uczniom rocznie świat chemii. Supernowoczesne BASF Kids’ Lab będzie otwarte w drugim kwartale 2011 i zaoferuje szereg chemicznych eksperymentów.
Ponadto, BASF Polska od lat współpracuje z polskimi uczelniami. Firma jest fundatorem stypendiów dla studentów, organizuje wystawy technologiczne (np. „Rynek Innowacji” w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w 2008 roku), wspiera finansowo kongresy naukowe w Polsce (Kongres Katalizy w Poznaniu w 2010 roku), prezentuje się podczas wydarzeń takich jak Piknik Naukowy w Warszawie (2009) oraz przygotowuje i finansuje wizyty polskich studentów w centrali BASF w Ludwigshafen (Niemcy). BASF Polska oferuje również młodym polskim absolwentom możliwości rozwoju w ramach grupy BASF.
Nadesłał:
iwona.nawrocka@inspirat.pl
|