Łazienka dla seniora. Wanna czy prysznic?


2015-06-16
Wanna czy prysznic to pytanie zadają sobie nie tylko opiekunowie osób starszych, ale dziś postaramy się wspólnie odpowiedzieć na pytanie, co dla osób starszych będzie lepsze i w jakim przypadku.

Wanna


Na pierwszy rzut oka wydaje się ona lepszą opcją dla osób starszych. Jej największą zaletą jest to, że możemy spokojnie poleżeć, zrelaksować się i przy okazji umyć się. Czemu pozycja leżąca, bądź półleżąca w zależności, jak dużą mamy wannę i jacy sami jesteśmy wysocy umożliwia na swobodne ruchy gąbką, dzięki czemu nie mamy problemu by umyć każdy element naszego ciała. Pozycja ta nie wymaga żadnej siły ani utrzymywania równowagi. Wadami tego rozwiązania jest to, że zanim położy się taka osoba do wanny, musi najpierw do niej wejść, co dla osoby starszej może być czasami problemem. Inną wadą jest cena, musimy nalać znacznie dużo więcej wody by się umyć, woda w wannie też szybko się schładza, co przeszkadza nam w długim relaksie.

Prysznic

Tu z kolei jest odwrotnie konieczność ciągłego stania i polewania się wodą wydaje się męczące dla osoby starszej. Jednak to rozwiązanie ma też sporo zalet przede wszystkim umyjemy się szybko, tanio, wystarczy też się namydlić i skierować wodę w odpowiednie miejsca. Wykonamy przez to dużo mniej ruchów niż w wannie, a przy okazji możemy łatwo umyć głowę. Nie trzeba się też nigdzie wspinać by wejść do kabiny.  Wady to konieczność stania i utrzymywania ciągle równowagi, a więc używania pewnej siły.

Warto zwrócić uwagę na indywidualne cechy osoby czy osób, którymi się opiekujemy. Jeśli woli wannę to nie zmuszajmy jej do prysznica tylko zniwelujmy jej negatywne cechy. Tak samo odwrotnie

Zobacz więcej

Nadesłał:

nanatalie

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl