Łazienka ocieplona drewnem


Łazienka ocieplona drewnem
2014-12-02
Drewno coraz częściej pojawia się w naszych łazienkach. Ten naturalny surowiec ociepla pomieszczenia, w których dominowała przez lata chłodna glazura. Aby drewniane elementy w łazienkach służy nam przez lata muszą być odpowiednio konserwowane, najlepiej przy pomocy odpowiednich olejów.

Ze względu na specyficzne warunki panujące w łazience – zmienną temperaturę i dużą wilgotność – musimy pamiętać o paru zasadach przy wyborze drewnianych elementów do tego pomieszczenia.

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego gatunku drewna. Najlepiej wybrać drewno egzotyczne, które zawiera duże ilości olejków naturalnych, żywic i garbników, dzięki czemu jest bardzo twarde i ma niski współczynnik skurczu. W łazienkach sprawdzi się teak, iroko, merbau, doussie, badi, czy wenge.

Po drugie, drewniane elementy powinny być jak największe. Chodzi o minimalizowanie liczby łączeń, przez które może dostać się wilgoć, co prowadzi do niszczenia drewna. Dlatego przy kładzeniu podłogi powinniśmy wybrać deski lub parkiet w dużych klepkach.  Ważna jest również konserwacja drewna. Do zabezpieczenia powierzchni drewnianych w łazience polecany jest olej, który podkreślając naturalne piękno drewna, dzięki głębokiej penetracji chroni je przed wilgocią.

- Warto wybrać produkt, który nie łuszczy się nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach, zapobiega nadmiernemu wysychaniu i pękaniu, umożliwia drewnu oddychanie i charakteryzuje się bardzo dużą wydajnością. Produkt najwyższej klasy powinien zawierać także olej tungowy – najtrwalszy spośród dostępnych olejów naturalnych – radzi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.

Przed nałożeniem oleju powinniśmy sprawdzić czy drewno jest suche oraz dokładnie wymieszać preparat powtarzając te czynność co kilka minut w trakcie pracy. Nanosimy olej na drewno za pomocą pędzla lub szmatki, wcierając go w drewno wzdłuż słojów. Jeżeli drewno chłonie olej, dokładamy małe porcje preparatu do momentu, w którym olej przestanie wnikać w drewno. Po nałożeniu preparatu na drewno, czystą szmatką usuwamy nadmiar niewchłoniętego oleju  i czekamy dobę na całkowite wyschniecie. Wtedy, aby wypolerować powierzchnię, przecieramy ją  wilgotną od oleju szmatką i czekamy kolejne 24 godziny.

Olejowanie powierzchni drewnianych w łazienkach należy powtarzać w zależności od stopnia użytkowania. W przypadku drewnianej podłogi, która najbardziej jest narażona na zniszczenie, czynność tę powinniśmy ponawiać  co kilka miesięcy. 

Nadesłał:

FortePR s.c.

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl