Leasing w sektorze wózków widłowych


Leasing w sektorze wózków widłowych
2014-05-05
Według danych przedstawionych przez Związek Polskiego Leasingu, branża zakupu wózków widłowych w formie leasingu w naszym kraju wciąż się rozwija, jednak jest ona zazwyczaj mocno związana z sytuacją panującą na rynku ekonomicznym.

Tylko w pierwszym półroczu 2013 r. w segmencie leasingowym zanotowano zakup 2 236 wózków jezdniowych, których wartość wyniosła ponad 188 mln złotych.


Pojęcie „leasing" pochodzi od angielskiego słowa „to lease" (nająć, wydzierżawić) i oznacza wydajną pod względem ekonomicznym formę finansowania inwestycji, która nie wymaga angażowania dużych nakładów własnych. Umowa leasingowa przewiduje, że jedna ze stron (leasingodawca) przekazuje drugiej stronie (leasingobiorcy) prawo do korzystania z określonej rzeczy na pewien określony w umowie okres czasu, w zamian za uzgodnione raty leasingowe.


Z uwagi na ciągle zmieniające się warunki panujące na rynku oraz w innych sektorach gospodarczych, oferty firm leasingowych które finansują zakup sprzętu muszą być niezwykle elastyczne i ciągle modyfikowane w zależności od sytuacji ekonomicznej w Polsce w danym momencie.


Finansowanie zakupów inwestycyjnych poprzez działania leasingowe jest obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów pozyskiwania środków potrzebnych do prowadzenia i rozwoju firmy. Jeśli chodzi o używane wózki widłowe oferta rynkowa jest bardzo szeroka, a finansowanie leasingowe dotyczy zarówno pojedynczych wózków jezdniowych, jak i całych ich flot.


Dużą zaletą leasingu w sektorze wózków widłowych są znaczne korzyści podatkowe z tym związane. Jest to o wiele bardziej opłacalna forma pozyskiwania dóbr materialnych, aniżeli wzięcie kredytu czy też zakup gotówkowy. Znowelizowane ustawy o podatku dochodowym dały korzystne zmiany podmiotom korzystającym z leasingu, wprowadzając przepisy regulujące kwestie podatkowe w ramach cesji umowy leasingu oraz ponownego leasingu tego samego przedmiotu dzierżawy.


Obecnie można wyróżnić dwie podstawowe formy leasingu:


• leasing operacyjny - inaczej usługowy, polega na przekazaniu dobra w użytkowanie na określony czas, z reguły krótszy niż okres normatywnego zużycia leasingowanej rzeczy; w tej formie leasingobiorca w koszty uzyskania przychodu zaliczy wstępną opłatę leasingową, raty leasingowe, wydatki związane z eksploatacją wózka widłowego, a także koszty ubezpieczenia i podatek VAT;
• leasing finansowy - inaczej kapitałowy, polega na oddaniu rzeczy w użytkowanie w zamian za spłacanie rat leasingowych; leasingobiorca w koszty uzyskania przychodu zaliczy część odsetkową raty leasingowej, wydatki na eksploatację wózka widłowego, amortyzację wózka widłowego oraz podatek VAT;


Według danych GUS, w pierwszym półroczu 2013 roku zanotowano wzrost podpisanych umów leasingowych o 4,9% w dziedzinie magazynowania i działalności usługowej wspomagającej transport, gdzie w III kwartale wzrósł o kolejne 1,29%. Dzieje się tak, ponieważ coraz więcej przedsiębiorstw nabywa wózki widłowe, które są im niezbędne do płynnego i wydajnego zarządzania organizacją. Z tego rodzaju sprzętu korzysta między innymi branża budowlana, sektor produkcyjny, transport, tartaki czy firmy logistyczne. Pod koniec roku 2013 ilość wózków widłowych pozostających w leasingu wyniosła 3 683 sztuk, co oznacza wzrost o 14,66% w stosunku do analogicznego okresu w roku 2012.


Dość szybko rozwija się także na naszym rynku nowa forma obsługi przedsiębiorstw, której przedmiotem są wózki widłowe elektryczne i spalinowe. Chodzi o wynajem długoterminowy, który zdecydowanie pobudził segment leasingu wózków jezdniowych w Polsce. Jest to szczególnie intratna forma wykorzystywania sprzętu dla firm, w których wózki widłowe są używane bardzo intensywnie lub też gdy zarząd przedsiębiorstwa nie chce ponosić jednorazowo wysokich kosztów związanych z zakupem oraz utrzymaniem całej floty wózków widłowych.


Źródło:
Raport „Leasing wózków widłowych 2013" - Związek Polskiego Leasingu

Nadesłał:

Robertos

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl