Leczenie akupunkturą – co warto wiedzieć
Akupunktura stanowi jedną z metod Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, w Polsce określana mianem niekonwencjonalnej metody leczenia.
Choć zdania na temat jej stosowania w przypadku poważniejszych chorób są podzielone, coraz więcej pacjentów decyduje się na leczenie właśnie za pomocą akupunktury. Sprawdźmy więc, jak standardowo wygląda zabieg akupunktury.
Zabieg akupunktury
Przed wizytą u lekarza wykonującego zabieg akupunktury należy zjeść lekki posiłek. Należy również pamiętać, spożywane dania nie powodowały zabarwienia języka. Nie wolno jednak spożywać alkoholu. Pacjent powinien być zrelaksowany i wypoczęty.
Zabieg akupunktury poprzedzony jest wywiadem z pacjentem, na podstawie którego lekarz może postawić diagnozę . Pacjent powinien poinformować lekarza o swoich wszelkich dolegliwościach i chorobach. Pacjent poddawany jest również badaniu języka oraz tętna, może zostać również skierowany na dodatkowe badania.
W zależności od punktów, które będą nakłuwane, pacjent może poproszony o położenie się na plecach, brzuchu bądź ułożenie w pozycji siedzącej.
W zabiegu używa się specjalnych, sterylnych igieł, których ukłucie nie powoduje bólu, lecz może wywołać lekkie mrowienie bądź ukłucie. Igły nie przecinają skóry, lecz powodują jedynie rozsunięcie tkanki. Pozostają one w skórze przez około 15 minut, po czym są wyciągane. Podczas jednego zabiegu stosuje się od kilku do kilkunastu igieł.
Cały zabieg trwa około 30 do 40 minut, natomiast pierwsza wizyta może trwać około godziny. Aby leczenie akupunkturą pozwoliło osiągnąć zamierzony efekt, zabiegi muszą być powtarzane co najmniej 10 razy. Na początku odbywają się 2-3 razy w tygodniu, następnie czas pomiędzy kolejnymi sesjami akupunktury stopniowo się wydłuża.
Warto wiedzieć, iż leczenie akupunkturą nie powoduje uczucia dyskomfortu i przeprowadzane jest w warunkach sterylnych przez doświadczonego specjalistę.
Nadesłał:
JoannaS
|