2013-06-10
Sauny towarzyszą ludziom od wieków. Ich zbawienne właściwości zostały docenione już w czasach starożytnych. Regularne sesje wpływają korzystnie na układ szkieletowy, pomagają w leczeniu chorób kardiologicznych i wpływają pozytywnie na wydolność organizmu.
Sauny tradycyjne mają wielu zwolenników, ale coraz większą popularnością cieszą się także sauny wykorzystujące podczerwień. Jakie są różnice pomiędzy nimi i co przemawia na korzyść tych drugich?
Sauny tradycyjne vs infrared
Są dwa typy saun: tradycyjne i na podczerwień. Jaka jest różnica pomiędzy nimi ? Dość prosta. Tradycyjne sauny wykorzystują piec do ich nagrzewania. Może być on zainstalowany wewnątrz, wówczas mamy do czynienia z tzw. sauną fińską lub może być to generator pary, wtedy jest to sauna parowa. W takich saunach panuje bardzo duża wilgotność nawet do 99%.
Sauny na podczerwień wykorzystują do ogrzewania pomieszczenia promienniki podczerwieni (te spod znaku Term2000 dobrze się sprawdzają). Temperatura jest znacznie niższa w porównaniu z tradycyjnymi saunami, podobnie jak wilgotność. Jednak podstawową różnicą pomiędzy nimi jest to, że sauny na podczerwień wpływają bezpośrednio na ogrzanie ciała, a nie powietrza, jak ma to miejsce w przypadku sauny tradycyjnej.
Która lepsza?
Sauny tradycyjne są znane od wieków. Odpowiednie są dla osób o odpowiedniej kondycji fizycznej, które lubią bardzo wysokie temperatury. Jednak ciągły rozwój rynku przynosi nowe technologie w każdej branży. Coraz większe zainteresowanie naturalnymi metodami terapii oraz ciepłolecznictwem sprawiają, że sauny infrared stają się bardzo popularne.
Promiennik podczerwieni emitują promieniowanie nie tylko bezpieczne dla zdrowia, ale także mają na nie zbawienny wpływ. Dlatego tego rodzaju sauny są przeznaczone praktycznie dla wszystkich.
Mają także kilka innych zalet. Przede wszystkim są uniwersalne, dzięki czemu nie potrzeba specjalnych pomieszczeń, aby je zainstalować. Wystarczy dostęp do gniazda elektrycznego. Można także być pewnym o swoje bezpieczeństwo. Mowa tu, przede wszystkim, o braku możliwości przegrzania ciała ze względu na niższą temperaturę. Poza tym sauny na podczerwień są znacznie tańsze niż te tradycyjne.
Jak działają sauny na podczerwień?
Promieniowanie podczerwone emitowane przez promienniki, jest wykorzystywane również w fizykoterapii. Jest to zjawisko elektromagnetyczne, które ma zbawienny wpływ na zdrowie.
Leczenie promieniowaniem podczerwonym wpływa na prawidłowy rozwój układu kostnego i mięśniowego. Ponadto rozbija także tkankę tłuszczową, dzięki czemu niezwykle jest pomocne w zabiegach antycellulitowych.
Co więcej, pół godziny w saunie na podczerwień pomaga spalić trzykrotnie więcej kalorii niż w czasie wielokilometrowego biegu. Dzięki promieniowaniu łatwo można wyleczyć pierwsze objawy grypy i przeziębienia oraz wyleczyć kontuzje.
Sauny na podczerwień są tym bardziej skuteczne, z im lepszej jakości promienników się w nich korzysta. Niemałe znaczenie ma także ich odpowiednia lokacja, tak aby ciepło mogło być rozprowadzane równomiernie.