Leśna Polana – osiedle bez barier
Szereg schodów do pokonania, brak sygnałów ostrzegawczych przy przejściach dla pieszych czy podjazdów dla wózków inwalidzkich. To tylko nieliczne bariery, z którymi zmaga się codziennie 10% naszej populacji.
Szereg schodów do pokonania, brak sygnałów ostrzegawczych przy przejściach dla pieszych czy podjazdów dla wózków inwalidzkich. To tylko nieliczne bariery, z którymi zmaga się codziennie 10% naszej populacji. Czy istnieją miejsca, w których osoby niepełnosprawne mogą sprawnie funkcjonować i mieszkać?
Prawo budowlane nie rozwiązuje tego problemu jednoznacznie. Deweloperzy zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 3 powinni projektować, budować i utrzymywać budynku mieszkalne oraz użyteczności publicznej w sposób zapewniający niezbędne warunki do korzystania z nich przez osoby niepełnosprawne, w szczególności poruszające się na wózkach inwalidzkich. Obowiązek ten nie dotyczy jednak budownictwa jednorodzinnego.
W Stanach Zjednoczonych powstają całe osiedla dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych, wokół których jest tworzona infrastruktura ze sklepami i specjalistycznymi przychodniami. W Polsce ten trend dopiero zaczyna się rozwijać.
W podpoznańskiej Dąbrówce powstaje osiedle, które ma zapewnić komfort wszystkim mieszkańcom. Poznański deweloper Linea chce stworzyć z osiedla Leśna Polana miejsce przyjazne osobom niepełnosprawnym.
– Wprowadzenie udogodnień jest dla nas priorytetem. Każdy powinien mieć dostęp do przestrzeni publicznej – mówi Bogusława Bryl ze spółki Linea.
Proponowane ułatwienia mają dotyczyć infrastruktury osiedla – tworzenia odpowiednio szerokich chodników, niskich krawężników oraz podjazdów i stabilnych poręczy. W planach Linea ma także stworzenie wraz z jedną z Fundacji ośrodka rehabilitacji sensorycznej dla niepełnosprawnych.
- Za wcześnie by mówić o szczegółach tego projektu, ale od dawna marzy nam się zaprojektowanie takiego miejsca – mówi Bogusława Bryl, ze spółki Linea. Projekt miałby powstać w kooperacji z fundacją zajmująca się problemami osób niepełnosprawnych. Miałoby to być miejsce w którym osoby niepełnosprawne będą mogły rozwijać się, tworzyć, a jednocześnie rehabilitować poprzez aktywność społeczną – dodaje Bryl.
Osoby niepełnosprawne, mimo stałego borykania się z problemami w przestrzeni miejskiej, powinny czuć się komfortowo i bezpiecznie w swoich własnych mieszkaniach. Często jednak i tam pojawiają się problemy architektoniczne – nieprzemyślana wysokość urządzeń sanitarnych czy blatu kuchennego.
– Ponieważ nie jesteśmy jedynie deweloperem, ale także biurem projektowym zawsze istnieje możliwość dostosowania nieruchomości do potrzeb osoby chorej czy starszej. Przykładowo możemy zaproponować poszerzanie drzwi czy zamontowanie przycisków alarmowych w mieszkaniu. Chcemy, aby osiedle Leśna Polana było wzorem dobrych praktyk w zakresie dbania o potrzeby niepełnosprawnych – tłumaczy Adam Wędrychowicz.
W pobliżu domów i mieszkań zagospodarowane będą tereny zielone, tworząc trasy spacerowe i ścieżki rowerowe. Domy i mieszkania na osiedlu „Leśna Polana” są ciekawą propozycją dla osób chcących żyć i mieszkać w komfortowych warunkach.
Nadesłał:
AlicjaDahlke
|