Leżąc na plaży też można oszczędzać


2015-08-04
Wakacje w pełni. Wiele osób spędza właśnie czas na długo wyczekiwanych urlopach i cieszy się aktywnym wypoczynkiem. Jednak samo korzystanie z tych kilku dni wolnego to tylko połowa sukcesu, drugą jest konieczność zapewnienia sobie i swoim finansom należytego bezpieczeństwa.

O ile w pierwszej kwestii wystarczy zachować odpowiednią czujność, o tyle w drugiej najlepiej jest ulokować własne pieniądze w bezpiecznych instrumentach np. w obligacjach skarbowych.

Od pierwszego sierpnia br. do sprzedaży trafiły właśnie kolejne serie obligacji, których emitentem jest Skarb Państwa. Jak to było do tej pory, posiadacze oszczędności mogą wybierać spośród papierów o dwu-, trzy-, cztero- i 10-letnim okresie zapadalności. Co istotne, oprocentowanie wszystkich obligacji zostało utrzymane na takim samym poziomie jak w ubiegłym miesiącu, czyli w pierwszych okresach odsetkowych wynosi ono:

·         dla obligacji dwuletnich (DOS0817) 2,00 proc.

·         dla obligacji trzyletnich (TOZ0818) 2,10 proc.

·         dla obligacji czteroletnich(COI0819) 2,30 proc.

·         dla obligacji dziesięcioletnich (EDO0825) 2,50 proc.

Oczywiście należy pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze, że podane wartości są wyrażone w stosunku rocznym, a po drugie, że przy każdym rodzaju obligacji jest stosowana inna metoda naliczania odsetek.

Najprościej sprawa wygląda w dwulatkach, gdzie podane oprocentowanie jest stałe w całym okresie. W obligacjach trzyletnich poziom odsetek naliczanych raz na pół roku i zależy od iloczynu stopy rynkowej WIBOR6M i marży równej „1”. Zyski z czterolatków są ustalane raz na rok i są uzależnione od aktualnego poziomu inflacji powiększonego o marżę 1,25 proc. Podobny mechanizm występuje w dziesięciolatkach, z tymże w ich przypadku stosowana marża wynosi 1,50 proc

Dlaczego warto kupować obligacje?

Obligacje skarbowe należą do jednych z najbezpieczniejszych instrumentów służących do pomnażania oszczędności. Wynika to z faktu, że zarówno za wykup, jak i wypłatę odsetek z tych papierów odpowiada sam Skarb Państwa. A jak wiadomo trudno sobie wyobrazić bankructwo takiego kraju jak Polska.

Drugim argumentem przemawiającym za inwestowaniem w obligacje skarbowe jest ich oprocentowanie wynoszące w pierwszych okresach odsetkowych 2 proc. i więcej. Jest to szczególne istotne zważywszy na fakt, że średnie oprocentowanie tradycyjnych lokat bankowych ledwie przekracza 1,50 proc. (roczny depozyt na kwotę 5 tys. zł).

Gdzie je kupić?

Osoby zainteresowane zakupem obligacji skarbowych mogą tego dokonać w każdym oddziale PKO BP, punktach obsługi klientów domu maklerskiego należącego do tego banku, poprzez infolinię dzwoniąc pod numer: 801 310 210 bądź +48 81 535 66 55 oraz w serwisie internetowym www.zakup.obligacjeskarbowe.pl.

 

Jacek Kasperczyk

Analityk porównywarki finansowej Comperia.pl

Nadesłał:

MultiComm

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl