Łódź w programie „Moje miasto bez elektrośmieci”
W ciągu jednego roku w Polsce wyrzuca się co najmniej 165 000 ton zużytego sprzętu AGD. To tyle, ile razem ważyłoby by 550 tysięcy Kufrów Reymonta! Co Łodzianie mogą zrobić z taką ilością zbędnych urządzeń?
Dzięki zawarciu umowy o współpracy pomiędzy władzami miasta, a ElektroEko, mieszkańcy mają dwie możliwości oddania elektrośmieci:
W ciągu jednego roku w Polsce wyrzuca się co najmniej 165 000 ton zużytego sprzętu AGD. To tyle, ile razem ważyłoby by 550 tysięcy Kufrów Reymonta! Co Łodzianie mogą zrobić z taką ilością zbędnych urządzeń? Dzięki zawarciu umowy o współpracy pomiędzy władzami miasta, a ElektroEko, mieszkańcy mają dwie możliwości oddania elektrośmieci:
BEZPOŚREDNIO Z DOMÓW – usługa dotyczy dużych elektrośmieci (np. pralek, lodówek, telewizorów powyżej 24 cali), ale przy tej okazji może być zabrany również mały sprzęt. Wystarczy zadzwonić pod numer infolinii 2222 333 00 lub wypełnić formularz na stronie elektrosmieci.pl. Odpowiednio przygotowany sprzęt (a więc np. odłączony od prądu, wodociągów) odbierany jest ze wskazanej lokalizacji w ustalonym terminie.
W PUNKTACH ZBIERANIA – na terenie miasta, w każdą ostatnią sobotę miesiąca prowadzona jest zbiórka elektrośmieci, w oznakowanych punktach ElektroEko. Ich adresy dostępne są na stronie www.elektrosmieci.pl. We wszystkich punktach wydawane są kupony Funduszu Oświatowego.
Z Funduszu Oświatowego mogą korzystać szkoły prowadzące działania edukacyjne w zakresie gospodarowania zużytym sprzętem. Kolejnym niezbędnym krokiem jest oddanie elektrośmieci do punktów zbierania prowadzonych przez samorząd i ElektroEko. Ich adresy można sprawdzić na stronie www.elektrosmieci.pl. Co warte podkreślenia – udział w Funduszu Oświatowym nie wiąże się z ponoszeniem żadnych kosztów przez szkoły lub mieszkańców! – mówi Anna Podsiadło, koordynator projektu „Moje miasto bez elektrośmieci”.
Adres punktu zbierania | Godziny otwarcia |
ul. Zgierska 104, Parking CH Kaufland | Każda sobota miesiąca w godz. 9:00-14:00 |
ul. Kilińskiego 296, Parking CH Kaufland | Każda sobota miesiąca w godz. 9:00-14:00 |
Zarówno usługa odbioru elektrośmieci bezpośrednio z domu, jak i zbiórka ZSEE w punkcie zbierania nie wiąże się z żadnymi kosztami ze strony mieszkańców i miasta. Koszty funkcjonowania systemu pokrywa działający na zasadach not – for – profit ElektroEko.
Elektrośmieci to zużyty, popsuty, już nieużywany sprzęt działający kiedyś na prąd lub baterie, np. pralki, lodówki, miksery, telewizory, komputery czy świetlówki. Zgodnie z Ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym uznawane są za odpady niebezpieczne, wymagające selektywnej zbiórki. Za wyrzucenie ich do zwykłego kosza grozi kara grzywny od 500 do 5 000 zł. |
Dlaczego to takie ważne?
Elektrośmieci wyrzucone do śmietnika lub porzucone na łonie przyrody, bezpośrednio zanieczyszczają środowisko stwarzając tym samym zagrożenie dla zdrowia ludzi.
Szkodliwe substancje (np. freon w lodówkach, rtęć w świetlówkach i kineskopach), mogą wydostać się na zewnątrz ze źle zagospodarowanych lub zdemontowanych zużytych urządzeń, następnie przenikają z deszczem do gleby i wód gruntowych. W konsekwencji, niewłaściwe pozbywanie się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego może być w przyszłości przyczyną poważnych problemów zdrowotnych u ludzi i zwierząt – podkreśla Anna Podsiadło.