Logistyka produkcji nie zajmuje się produkcją, ale...


Logistyka produkcji nie zajmuje się produkcją, ale...
2015-01-30
Zadania logistyki produkcji obejmują czynności pomiędzy logistyką zaopatrzenia a dystrybucji. Ta gałąź logistyki, najprościej ujmując, zajmuje się zaopatrzeniem procesu produkcji w odpowiednie materiały.

Chodzi jednak nie tylko o przepływ samych surowców, ale i również odpowiednie zarządzanie nimi. Warto w tym miejscu uściślić, że wspomniane materiały stanowią nie tylko te wykorzystywane do wyprodukowania gotowych elementów, ale i również materiały eksploatacyjne takie jak na przykład paliwo.

 

Kluczem jest odpowiednie zarządzanie

Celem opisywanej logistyki produkcji jest takie skojarzenie zasobów produkcyjnych, aby uzyskać gotowe produkty. Oczywiście dąży się do tego, aby produktywność była jak najwyższa. W jaki sposób ją osiągnąć? Osoby odpowiedzialne za zarządzanie logistyczne w XBS Logistics mówią wprost: celem jest jak największa produkcja poniesiona kosztem zużycia jak najmniejszej ilości zasobów. Przez zasoby rozumie się nie tylko pracowników, ale i wspomniane wcześniej materiały, energię, kapitał itp. Aby osiągnąć jak najlepszy efekt, kluczem jest efektywne zarządzanie, przyjmuje się, że w ¾ przypadków to ono odgrywa kluczową rolę we wzroście produktywności.  

Nie odpowiada za produkcję

Na koniec warto podkreślić, że logistyka produkcji odpowiada za zarządzanie procesem, nie za samą produkcję. To jest już dziedzina wyłącznie zarezerwowana przez firmy produkcyjne, natomiast logistyką produkcji parają się wynajmowani kontrahenci z branży logistycznej oferujący outsourcing logistyczny. To oni zajmują się planowaniem, organizowaniem i kontrolą przepływu surowców, aby „wycisnąć” w tym procesie jak najwięcej z pożytkiem dla firmy produkcyjnej.

Nadesłał:

Scorise.com

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl