Ludowe hafty – inspiracja dla dywanów
Charakterystyczne wzory i żywa kolorystyka ludowych haftów pojawiła się jako motyw w dywanach z kolekcji FOLK firmy Agnella.
Haft to jedna z najdawniejszych technik zdobienia tkanin, stosowana m. in. w starożytnych Chinach i w Ameryce Południowej. W Polsce jednym z najstarszych zabytków tej dziedziny rękodzieła jest pochodzący z XVI wieku tzw. ornat św. Stanisława. Haft jeszcze do niedawna był techniką ręczną, dopiero w XX wieko pojawiły się maszyny do haftowania. Hafciarki z różnych stron świata wypracowały wiele odmian i technik haftu. Najprostsze i najpopularniejsze są hafty płaskie, do których zalicza się m. in. haft krzyżykowy. Haft wypukły różni się od niego tym, że motywy wykonuje się na uprzednio wykonanych haftem płaskim konturach. Tego rodzaju elementy pojawiają się w znanym w Polsce hafcie kaszubskim. Haft nakładany to inna nazwa aplikacji czyli naszywania fragmentów tkanin na inną tkaninę. Wreszcie kunsztowne hafty ażurowe, które szczególnie rozwinęły się w Anglli i Francji łączą w pewien sposób haft z wycinanką.
W Polskiej tradycji pojawiały się różne rodzaje haftu, choć zdecydowanie najpopularniejsze były hafty płaskie i wypukłe. Zdobiono nimi stroje, ale także tekstylia domowe: pościel, ręczniki, obrusy, bieżniki, zasłony okienne. Wykonywano tą techniką szaty liturgiczne, sztandary – często w tego rodzaju kunsztownych, pracochłonnych haftach specjalizowały się siostry zakonne.
Nowoczesne krzyżyki
Projektanci firmy Agnella tworząc inspirowana polskim folklorem kolekcję FOLK również sięgnęli po motywy rodem z haftów. Na dywanie HAFT asymetryczny kwiatowy motyw pojawia się na jednolitym, ciemnozielonym tle. Całość kojarzy się z wełnianym kubrakiem lub gorsetem zdobionym krzyżykowym haftem. Wygląd i kolorystyka wzoru są zachowane w bardzo dokładny sposób, ale przeskalowanie motywu nadaje mu całkowicie nowoczesny charakter. Trzeba zresztą zauważyć, że haft krzyżykowy działa na nasz wzrok na podobnej zasadzie co współczesne ekrany telewizorów lub komputerów – połączenie barwnych krzyżyków-pikseli daje nam końcowy obraz.
Kaszubskie dzwonki
Haft kaszubski mimo swojego regionalnego pochodzenia zyskał stopniowo popularność w całej Polsce. Co ciekawe na Kaszubach w podobny sposób zdobiono także np. ściany domów czy meble. Typowa dla tego stylu haftu jest ograniczona gama kolorów, w której istotne są różne odcienie niebieskiego.
Potem charakterystyczne kwiatowe motywy przypominające stylizowane dzwonki lub lilie chętnie wykorzystywano w bardziej przemysłowej skali: np. często pojawiały się na zastawie stołowej. WIANO to bodaj pierwszy przykład wykorzystania ich na dywanie. Zgodnie z nazwą wzór przypomina właśnie takie malowane zdobienie na froncie drewnianej, posażnej skrzyni.
Haft w nowoczesnym wydaniu
Haft okazuje się inspirujący nawet dla najmłodszego pokolenia projektantów. Świadczy o tym dywan AKURATNY, jeden z projektów stworzonych przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara. Nowoczesny, czysty motyw na jasnym tle nabiera bardzo graficznego charakteru.
.
Zapraszamy do odwiedzenia www.agnella.pl i do polubienia naszego profilu na Facebooku.
Kontakt:
Karolina Gajewska
Profundo PR
tel. kom. 512 221 790
tel. (22) 692 16 08
e-mail: k.gajewska@profundo.pl
Fabryka Dywanów AGNELLA S.A.
ul. Gen. Władysława Andersa 42
15-113 Białystok
tel. +48 85 67 52 551
www.agnella.pl
Bezpłatna infolinia konsumencka: 800 12 70 74 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 16:00)
Nadesłał:
Profundo
|