Macierzyństwo tylko dla zatrudnionych


Macierzyństwo tylko dla zatrudnionych
2013-07-10
W dzisiejszych czasach trudno jest o pracę w naszym kraju. Mało tego, nie każdy kto pracuje, pracuje na umowę o pracę, a co się z tym wiąże – nie ma prawa do podstawowych świadczeń ułatwiających codzienne życie.

Umowy zlecenie czy o dzieło nie zapewniają opłacania składek na ubezpieczenie, a tym samym powodują paniczny strach przed poważnym zachorowaniem, wypadkiem czy nawet ciążą. Mając na względzie to ostatnie należy pamiętać, iż co prawda w Polsce kobiety w odmiennym stanie mają zapewniony bezpłatny dostęp do służby zdrowia. Bez względu zatem na opłacone składki mogą korzystać z potrzebnych usług lekarskich oraz szpitalnych. Po porodzie kończy się opieka państwa nad młodymi mamami, jeżeli te przed zajściem w ciążę nie pracowały w ramach umowy o pracę. Albowiem urlop macierzyński przysługuje tylko i wyłącznie tym z kobiet, które pozostają w stosunku pracy bądź prowadzą działalność gospodarczą i opłacały terminowo dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe.

Dlaczego kobietom tak bardzo zależy na prawie do urlopu macierzyńskiego?

Odpowiedź jest prosta i logiczna: ponieważ prawo do przebywania na urlopie macierzyńskim zapewnia im stały dochód. Młode matki przez cały okres przebywania na urlopie macierzyńskim otrzymują zasiłek macierzyński. Jest to zasiłek podobny do tego wypłacanego podczas choroby. Jednakże zasadnicza różnica polega na tym, że podczas urlopu macierzyńskiego otrzymujemy sto procent świadczenia, zaś przebywając na zwolnieniu lekarskim świadczenie to otrzymuje się w wysokości zaledwie osiemdziesięciu procent. Dochodzimy więc do sedna. Jak zawsze, wszystko rozbija się o pieniądze.

Panie, które są bezrobotne lub pracują w oparciu o tak zwane umowy śmieciowe, ogarnia panika na samą myśl, że mogłyby zajść w ciążę, albowiem to zapowiedź ich ruiny. Państwo nie potrafi zadbać o swoich obywateli. Polityka prorodzinna polega na tym, że daje się również mężczyznom szansę na skorzystanie z urlopu ojcowskiego lub pojawia się opcja przedłużenia urlopu macierzyńskiego aż do roku czasu. Nie daje się natomiast ochrony - nawet chwilowej - kobietom, które z powodu sytuacji zarobkowej niemalże żyły sobie podcinają, aby tylko nie zostać na bruku z noworodkiem. Na marginesie warto zaznaczyć, że panie prowadzące własną działalność również średnio wychodzą na urlopie macierzyńskim, jeśli zawczasu nie opłacą wyższych składek na ubezpieczenie chorobowe. W przeciwnym razie zasiłek macierzyński ledwie pozwoli im pokryć koszty pozostałych obowiązkowych składek ubezpieczeniowych.

Nadesłał:

dorotka789

Wasze komentarze (1):

  • avatar
    dorotka789 , 2014-07-31 14:20:46

    Artykuł dla osób szukających informacji na temat urlopu macierzyńskiego.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl