Mądre Pranie
Pranie praniu nierówne, a pralka nie po to ma tyle funkcji by wszystko wrzucać do jednego wora i prać w jednej temperaturze. Dlatego przed praniem pranie trzeba posegregować, nie tylko na białe i kolorowe, ważne są jeszcze inne aspekty. Skąd dowiedzieć się jak prać? Z metki oczywiście.
Co można znaleźć w szafie
Szafy w przeciętnych polskich domach pękają w szwach od nadmiaru ubrań na wszystkie pory roku. Nie brak cieniutkich jedwabnych bluzeczek oraz, dla kontrastu, grubych, wełnianych swetrów rodem z Norwegii. Gdzieś pośrodku plasują się ubrania z bawełny chętnie noszone zarówno przez dorosłych domowników jak i przez najmłodszych członków rodziny. Do tego dochodzi jeszcze bielizna pościelowa oraz ręczniki. W domach, w których mieszkają niemowlaki do pralki trafiają czasem także pieluchy wielorazowe. Pranie tego wszystkiego wymaga odrobiny wysiłku i uwagi, nikt przy zdrowych zmysłach nie upierze razem swetrów i ręczników. No chyba, że nie zależy mu na prawdziwej czystości tak jednych jak i drugich. Jednak prawdziwa pani domu, skrzętnie dbająca o ubrania swojej rodziny koniecznie powinna dokładnie czytać oznaczenia na metkach.
O czym informują metki
Czego można dowiedzieć się z metki? Pierwszą i najistotniejszą informacją jest temperatura prania. Jeśli jest np. napisane, że można prać w sześćdziesięciu stopniach, to znaczy, że można także wyprać w trzydziestu bądź czterdziestu, ale dziewięćdziesięciu już nie. Temperatura prania podana na metce jest temperaturą maksymalną w jakiej można prać. Podobnie jest z temperaturą prasowania podaną na metce. Można prasować w niższej, ale wyższej już nie. Jeśli żelazko jest przekreślone to znaczy, że danej tkaniny się nie prasuje. Kolejna rzecz, jakiej można się dowiedzieć, to możliwość suszenia, nie wszystkie rzeczy nadają się do suszenia w suszarkach bębnowych. Podobnie jest z wirowaniem, odplamianiem i czyszczeniem chemicznym. Niektóre rzeczy w ogóle nie nadają się do pralek i trzeba je prać ręcznie w podanej temperaturze. Dotyczy to zazwyczaj bardzo delikatnych tkanin.
Początkująca pani domu powinna koniecznie czytać metki dołączone do artykułów tekstylnych. Wymaga to wprawdzie trochę czasu, ale z czasem nabiera się doświadczenia i w pewnym momencie okazuje się, że nie trzeba posiłkować się metkami by posortować pranie. A o ubrania warto dbać by przedłużyć ich żywotność. Podobnie jest z pościelą, ręcznikami i obrusami.
Nadesłał:
RedaktorNaczelny
|