Magazyn, festiwale - whisky w Polsce rośnie w siłę


Magazyn, festiwale - whisky w Polsce rośnie w siłę
2014-08-27
Od ponad roku w Polsce następuje zmniejszenie oprocentowania kont oszczędnościowych oraz lokat bankowych. W związku z tym Polacy coraz częściej stawiają na alternatywne formy inwestowania, w tym na kupowanie beczek whisky, w które zainwestowali już ponad 20 mln złotych.

Poza wzrostem konsumpcji i możliwością zarobienia na złotym trunku, na rynku zaobserwować można nowe trendy. Mamy już pierwszy polski magazyn poświęcony whisky, pojawiają się także pierwsze festiwale związane z tym trunkiem.

Do niedawna chcąc dowiedzieć się więcej na temat whisky, trzeba było sięgać przede wszystkim do zagranicznych źródeł. Dziś branża whisky rozszerza się w Polsce o nowe obszary działalności. W czerwcu pojawił się pierwszy polski magazyn w całości poświęcony tematyce whisky, udostępniając czytelnikom bogate źródło wiedzy. W drugiej połowie miesiąca odbył się też pierwszy polski festiwal whisky organizowany przez Dom Whisky w Jastrzębiej Górze. Z kolei w październiku miłośnicy whisky będą mogli przybyć na Warsaw Whisky Fest.

- Zainteresowanie gazetą przerosło nasze oczekiwania. Dziś dwumiesięcznik WHISKY ma wielu stałych prenumeratorów, dostępny jest także w whisky barach. Potencjał polskiego rynku jest ogromny, nie dziwi więc fakt, że o whisky coraz więcej się mówi i pisze, nie tylko w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy Japonii, ale również w Polsce – mówi Colin Hampden-White, redaktor prowadzący magazyn WHISKY, wieloletni współpracownik Timesa, New York Timesa oraz Decantera. Przyczyny wzrostu popularności whisky w Polsce związane są ze zmianą stylu życia konsumentów, przejmowaniem zachodnich wzorców kulturowych, wzrostem zamożności Polaków, a także zwiększeniem dostępności whisky na polskim rynku – dodaje.

Konsumpcja whisky rośnie

W Polsce coraz więcej zarabia się na whisky. Według The International Wine & Spirit Research Polska jest z jednym z najszybciej rozwijających się rynków whisky na świecie. Analitycy prognozują, że będziemy mieli do czynienia z rocznym 8-proc. wzrostem spożycia tego trunku przez kolejne 5 lat. Na polskim rynku zarabiać na whisky można dzięki inwestowaniu w beczki whisky wraz z firmą Stilnovisti, która od kilku lat zajmuje się alternatywnymi inwestycjami.

- Skupiamy się na inwestycjach w beczki whisky, które obecnie według ekspertów są najbezpieczniejszą i najbardziej atrakcyjną forma inwestowania w alkohol, dającą znaczny wzrost wartości inwestycji w perspektywie kilkuletniej. Ograniczone możliwości produkcyjne whisky w Szkocji przy intensywnie rosnącym popycie na świecie zarówno na trunki masowe (blended), jak i trunki szlachetne (single malt) sprawiają, że rynek jest stabilny, niezależny od wahań na rynkach kapitałowych – mówi Krzysztof Maruszewski, prezes Stilnovisti, firmy posiadającej w Polsce największe doświadczenie w inwestowaniu w alkohole.

Whisky w Polsce to już nie tylko trunek, który popija się w zaciszu domowym. To także coraz większa branża, która skupia nie tylko producentów, ale także whisky bary, media oraz różne wydarzenia związane z tym trunkiem.

 

Nadesłał:

FortePR s.c.

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl