Magia dekoracji. Świąteczne inspiracje z IKEA Kraków
Boże Narodzenie tuż-tuż i w większości domów dobiegają już końca przygotowania do tego najbardziej oczekiwanego Święta w roku. Lista prezentów zrobiona, menu na wigilijny stół przemyślane, porządki zaplanowane tradycyjnie na ostatnią chwilę… Ale czy na pewno o niczym nie zapomnieliśmy?
Aby Święta były jeszcze bardziej magiczne i wyjątkowe, powinniśmy zadbać o każdy szczegół. Dlatego zastanówmy się, gdzie w tym roku powinna stanąć choinka, jak zaaranżować wnętrze, okna, drzwi i - co najważniejsze - stół świąteczny. Choć nastrój tworzą przede wszystkim ludzie, warto dopełnić go klimatycznymi, świątecznymi dekoracjami, które pozwolą nam poczuć prawdziwą magię Świąt.
Trudno wyobrazić sobie Święta bez pięknie udekorowanego stołu
- Wystarczy naprawdę niewiele, aby Święta pojawiły się na naszym stole - mówi Agata Kubicka-Dousa, Specjalista ds. Wystawiennictwa z IKEA Kraków. Można to zrobić na wiele sposobów, wykorzystując elementy, które już posiadamy w domu (np. naczynia), ale nadając im nowego, bardziej świątecznego charakteru za pomocą drobiazgów i własnej inwencji - Kolekcje świąteczne łączymy z już posiadaną zastawą, urozmaicamy szczegółami. Zazwyczaj wystarczy zaledwie kilka dodatków, by całość nabrała zupełnie nowego wydźwięku - dodaje.
Świąteczny stół nakryć możemy w stylu tradycyjnym lub bardziej nowocześnie. W IKEA Kraków znajdziemy wiele inspirujących aranżacji.
Stół tradycyjny w stylu rustykalnym nawiązuje do korzeni skandynawskiego rzemiosła. Jest surowy i prosty, z użyciem naturalnych materiałów, takich jak drewno, tkaniny z surowych włókien, twarda ceramika z fakturą i dodatkiem szkliwa, przedmioty z metalu czy stali. Nową propozycją IKEA Kraków, nawiązującą do tego stylu, są także dodatki wyglądające na wykuwane z metalu.
Stół w stylu skandynawskim wiejskim charakteryzuje się wykorzystaniem materiałów w kratę lub paski i elementów słomianych. Do posiadanej już zastawy czy sztućców można dołożyć elementy czerwonych obrusów, serwetek, słomianych koziołków, świec. Warto też, jako dodatków, użyć świątecznych elementów zastawy z serii JULFINT. Stół ocieplą drobiazgi: czerwono-białe serwetki włożone w objęcia anioła - serwetnika, szklanki z czerwonym wzorem stojące na „krasnalowej" tacy (z serii BÄRBAR). Taki czerwono-biały zestaw jest jednym z najbardziej popularnych.
Stół w stylu modern, nowoczesnym to propozycja dla tych, którzy chcą iść z duchem czasu. Wyróżnia go przestronność i dążenie do minimalizmu. Stół świąteczny w tej odsłonie również jest udekorowany powściągliwie, skupiamy się głównie na prostych, geometrycznych formach, przezroczystym, lekkim szkle. Za dekoracje służą podkładki pod talerze, tkaninowy bieżnik czy świece w prostych bryłach.
Obojętne, czy stół urządzimy w stylu tradycyjnym wiejskim, rustykalnym czy nowoczesnym, na pewno przydadzą się nam tekstylia: obrusy, serwety, bieżniki czy podkładki. Wystarczy tylko puścić wodze fantazji - możemy użyć zarówno gotowych produktów, jak i dostosować nasz obrus np. do zasłon czy pokrowców na meblach.
- Najczęściej wybieramy obrusy jednobarwne, w pastelowych kolorach (styl tradycyjny), z ewentualnym haftem przez całość, do tego bieżniki i podkładki. Często tworzymy sami takie obrusy, wykorzystując nasze tkaniny, elementy firan, łącząc różne faktury i materiały - mówi Anna Kusiak, Specjalista ds. Wystawiennictwa IKEA Kraków - Wszystko po to, by inspirować i pokazać, że ciekawe są nie tylko gotowe wzory, ale że każdy może stworzyć własny obrus. Takie kreatywne łączenie materiałów robi się coraz bardziej popularne, a my zachęcamy do tego, by ludzie projektowali dodatki, które pasują do ich wnętrz. Tworząc własne kompozycje wskazujemy także, że można mieć coś indywidualnego, oryginalnego, a przy okazji pięknego - dodaje.
Gdy mówimy o dekoracji stołu czy mieszkania, nie sposób nie wspomnieć o choince czy innych elementach dopełniających świąteczną atmosferę. Warto, choć na chwilę, pochylić się nad światłem oraz tkaninami, które mogą ocieplić i nadać wyjątkowego czaru naszym wnętrzom.
Oświetlenie, szczególnie zimą, nabiera dodatkowego znaczenia, a w Święta jest ich nieodłącznym towarzyszem. Światełka LED, bezpieczne i kolorowe, można dopasować do stylu, w jakim przygotowaliśmy nasze wnętrze na Boże Narodzenie.
Również okno może być poddane świątecznym metamorfozom, niekoniecznie poprzez przywieszenie typowo świątecznych zasłon. I, podobnie jak stół, można udekorować je w ulubionym stylu. Na przykład w tym tradycyjnym świetnie sprawdzają się codzienne tkaniny, ale należy im nadać nieco inną funkcję. Łączymy tkaniny pastelowe, jasne i motywy zaczerpnięte z natury: kwiaty czy liście. Powieszone warstwowo nadają wnętrzu ciepła, miękkości, a zestawienie zwiewnych firanek z przezroczystymi zasłonami i z cięższymi, kolorowymi warstwami - dodatkowo bajecznej głębi.
- Staramy się nie „przedekorować" naszych okien i to samo proponujemy również klientom. Na pierwszym miejscu zawsze stawiamy funkcjonalność. Ciepło i miękkość uzyskujemy poprzez warstwowość, fakturę i użycie różnych materiałów. Ale ciągle jest to zasłona, która przede wszystkim ma zasłaniać okno - mówi Anna Kusiak z IKEA Kraków.
Świątecznej atmosfery możemy dodać naszym oknom, łącząc firanki, przezroczyste zasłony z tekstyliami, np. z serii MARGARETA. Można też zawiesić lampki LED (nie nagrzewają się), okno od razu będzie wyglądało inaczej. Światła LED to także możliwość stworzenia świetlistej firanki - wystarczy w kilku rzędach powiesić na karniszu wybrane światełka LED.
W stylu modern rezygnujemy z firan. Zostają zasłony, a oświetlenie świąteczne jest jedyną ozdobą obecną na oknie. Dodatkowo, dekoracje świąteczne możemy wyeksponować na parapecie okiennym. Można też, zupełnie bezpiecznie, postawić kilka świec LED (z serii SRTÄLA) - taki rozjarzony ciepłym blaskiem rząd wygląda fantastycznie, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz domu.
Nadesłał:
Open Media
|