Magnety neodymowe - charakterystyka i zastosowanie
Magnesy neodymowe stały się niezwykle popularne, ze względu na szerokie możliwości ich zastosowania. Wytwarzają one szczególnie silne pole magnetyczne, co oznacza, że siła ich przyciągania jest bardzo duża w stosunku do masy.
Magnesy neodymowe znajdują swoje zastosowanie głównie w silnikach, prądnicach, różnego rodzaju urządzeniach elektronicznych, głośnikach, mikrofonach, a nawet zabawkach dla dzieci, np. w produkcji klocków, które dzięki swoim konstrukcyjnym możliwością pomagają dzieciom rozwijać wyobraźnię przestrzenną.
Magnesy te produkuje się łącząc w specjalnych warunkach neodym, żelazo i bor. Proces produkcyjny polega na prasowaniu sproszkowanych elementów w wysokiej temperaturze, w obecności pola magnetycznego. Następnie magnesy wyżarza się w piecach próżniowych – to właśnie z tego powodu są one niekiedy nazywane magnesami spiekanymi.
Ponieważ magnesy neodymowe nie powstają w wyniku stopienia materiałów, ich wadą jest zwykle obniżona w stosunku do innych magnesów wytrzymałość na uderzenia. Może to stanowić nie lada problem dla użytkownika, ponieważ magnesy mogą pęknąć nawet w wyniku zderzenia z innym magnesem. Niekiedy w celu zmniejszenia kruchości materiału, w procesie produkcji stosuje się domieszki różnego rodzaju elastycznych tworzyw sztucznych lub żywic.
Magnesy neodymowe występują w tak różnych konfiguracjach, że każdy z pewnością będzie mógł znaleźć odpowiedni dla siebie model. Różnią się one od siebie składem chemicznym, kształtem, wielkością i siłą przyciągania, a w konsekwencji – ceną. W zależności od potrzeb, możemy spotkać magnesy w kształcie walca (zarówno wąskiego i wysokiego, jak i płaskiego, o dużej średnicy), pierścienia, płytki prostokątnej lub kwadratowej, kuli, wycinka koła i innych, fantazyjnych formach.
Osoby zainteresowane kupnem magnesu neodymowego do poważnych, produkcyjnych zastosowań, powinny zorientować się w parametrach zakupowanych magnesów. Należą do nich między innymi: własności magnetyczne materiału (kształt, gabaryty, maksymalna temperatura pracy, możliwość pracy pod wodą, kierunek magnesowania), gęstość, rezystywność, strumień i moment magnetyczny, indukcja magnetyczna w środku powierzchni bieguna oraz blisko jej krawędzi.
Oprócz zastosowań komercyjnych, prywatny użytkownik również doceni moc płynącą z niepozornego magnesu. Kto z nas nie spotkał się z wgnieceniem w metalowym elemencie samochodu po zostawieniu go na parkingu pod supermarketem? Jeśli sprawca uciekł z miejsca stłuczki niezauważony, byliśmy jak dotąd zmuszeni do naprawy uszkodzenia na własny koszt. Teraz możemy użyć do "wyciągnięcia" wgniecenia specjalnego magnesu neodymowego z uchwytem – warto jednak pamiętać, aby robić to przez tkaninę lub cienki zeszyt, aby nie uszkodzić dodatkowo lakieru.
Innym miejscem, w którym magnesy neodymowe znajdą zastosowanie, są stare, kuchenne szafki. Jeśli drzwiczki naszych szafek samoistnie się otwierają, wystarczy zamontować w nich magnesy.
Siła przyciągania zapobiegnie temu w elegancki sposób. Jeśli zdecydujemy się również na przemalowanie starych mebli, będziemy mogli cieszyć się ich nowym wyglądem ponosząc minimalne koszty.
Źródło: artykuł powstał we współpracy z Biegun - Magnesy
Nadesłał:
Hassel Von Hoff
|