Mały świat wielkich możliwości


Mały świat wielkich możliwości
2013-05-26
Drzwi do wielkiej kariery otwarte są przed każdym młodym człowiekiem tak samo szeroko. To jednak czysta teoria, bo w praktyce nie zawsze można liczyć na równe szanse.

Często mówi się, że osoby z mniejszych miejscowości mają utrudniony start w dorosłe życie. Nie zawsze mają dostęp do tego co ich rówieśnicy w większych miastach. Nie zawsze zgadza się potencjał szkół, diametralnie inna okazuje się być ilość ofert pracy, a pomoc i wsparcie wydają się znikome. Czy w tej sytuacji osoby, które decydują się na naukę w mniejszych miejscowościach, są z góry skazane na niepowodzenie?

  Problem wyjazdu do innego miasta pojawia się wraz z wyborem liceum. Nie wszyscy jednak decydują się opuścić rodzime strony i wyjechać do miasta. Młodzi ludzie często zostają w miejscowym liceum i tam zdaja maturę. Czy takie liceum jest gorsze od szkół w większych miastach?

  Taka postawa jest bardzo krzywdząca. Ocenianie możliwości szkoły oraz wartości prezentowanych przez jej uczniów na podstawie pochodzenia, jest całkowicie nieobiektywne i bezpodstawne. Wiele osób z mniejszych miejscowości rozpoczyna studia i radzi sobie na ich bardzo dobrze. Szkoły średnie starają się zorganizować swoim uczniom jak najlepsze warunki do pracy i rozwoju. Przykładem niech będą szkoły w Piotrkowie, Zgierzu czy w Brzezinach, które odwiedzili studenci UŁ z projektem Start w karierę

Uczniowie mieli okazję porozmawiać ze studentami o planowaniu swojej kariery oraz wziąć udział w specjalnych warsztatach, które miały zwiększyć ich świadomość. Podobne zajęcia przeprowadzane były w największych liceach w Łodzi. Projekt Start w Karierę odwiedził również inne mniejsze miejscowości.

  Widać zatem, że dyskryminowanie mniejszych miejscowości nie ma podstaw. Program nauczania wszędzie jest ten sam. To w jaki sposób młodzi ludzie będą planować swój rozwój i ścieżkę kariery, zależy w głównej mierze od nich samych i od ludzi, których spotkają na swojej drodze: nauczycieli, wychowawców. A nie od miejsca zamieszkania czy pochodzenia. Zaangażowanie i chęć rozwoju nijak mają się bowiem do ilości mieszkańców danego miasta.  

Nadesłał:

Start w Karierę z Uniwersytetem Łódzkim
http://www.pracodawcy.uni.lodz.pl/StartWKariere/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl