Maturzysto, pij wodę! Nie jest za późno!
Naszą aktywność, umiejętność myślenia i uczenia się zawdzięczamy przewodzeniu elektrycznemu w układzie nerwowym. Utrzymanie w ciele potencjału elektrycznego oraz przewodzenie elektryczne jest natomiast możliwe dzięki wodzie, dlatego nigdy nie powinno jej brakować w naszym organizmie.
Jeśli w czasie nauki, testu odczuwalne jest znużenie, senność i zmęczenie to wcale nie musi chodzić o nadmierny wysiłek umysłowy, ale o odwodnienie. Tak właśnie wyglądają jego pierwsze objawy, które często są niestety lekceważone. Tymczasem pewne badania wykazują, że niedobór płynów powoduje delikatne „kurczenie się” mózgu, a to jak łatwo się domyślić pogarsza zdolności logicznego myślenia. Najlepszym sposobem aby temu zapobiec, jest więc regularne picie wody w okresie wzmożonej aktywności umysłowej, małymi łykam, tak aby w ciągu godziny opróżnić przynajmniej jedną szklankę. Wówczas powinniśmy zauważyć, że lepiej nam się myśli, bo cały organizm i mózg pracują z efektywniej. Niektórzy w przeprowadzanych eksperymentach udowadniali, że nawet 10 razy lepiej. W Anglii podczas jednego z nich stwierdzono, że studenci zdający testy z butelką wody mineralnej osiągają lepsze wyniki niż ci, którzy podczas egzaminu tej wody nie piją. Wyniki są lepsze także w stosunku do tych osób, które piły różne inne napoje.
Na przyjmowaną ilość wody powinniśmy zwrócić uwagę szczególnie również wtedy, kiedy podczas intensywnej pracy umysłowej pijemy dużo herbaty, kawy, kofeinowych napojów gazowanych lub jemy czekoladę, chipsy, solone orzeszki czy paluszki. Produkty te (mimo, że np., czekolada dostarcza cenny w takich momentach magnez) powodują utratę większej ilości wody wraz z moczem, a wzmacniane jest to dodatkowo przy spożywaniu soli. Warto wtedy także pić wodę i to co najmniej 2 litry. Oprócz ilości trzeba też zwrócić uwagę na jej jakość – powinna być to woda mineralna, a najlepiej wysokozmineralizowana. Zawiera ona szereg pierwiastków, które dodatkowo pobudzają ciało i umysł do lepszej pracy – magnez, wapń, sód, potas. Magnez odpowiada np. za przesyłanie impulsów nerwowych oraz dostarczanie mózgowi odpowiedniej dawki energii. Wpływa on na szybkość myślenia, a także na równowagę psychiczną.
Im więc zawartość minerałów w spożywanym płynie większa - tym lepiej. Jak to sprawdzić? Pomoże w tym etykieta na butelce, na której są podany jest szczegółowy skład – na pierwszy rzut oka można ocenić, którą wodę warto wybrać. Jeśli ma ona mniej niż 800 mg tych pierwiastków na litr lepiej odstawić ją na półkę i poszukać wody o wyżej wartości – nawet 2000 mg/l. W przypadku wody mineralnej jak np. Staropolanka wartość ta widnieje już na froncie etykiety, więc dokonanie wyboru może okazać się szybsze i łatwiejsze niż się wydaje.
Co więc drogi Maturzysto powinieneś z tego artykuły zapamiętać – w czasie przygotowań, a także podczas egzaminu oprócz długopisu miej ze sobą butelkę wody – wysokozmineralizowanej!