MEBLE... WALTERA GROPIUSA
Co łączy z meblami postać Waltera Gropiusa – niemieckiego architekta, jednego z głównych przedstawicieli modernizmu, założyciela Bauhausu, czyli światowej sławy uczelni artystyczno-rzemieślniczej, a także swego rodzaju ikony stylu międzynarodowego.
Odpowiedź brzmi - Wrocławska wystawa WuWa (skrót od Wohnungs- und Werkraumausstellung czyli Wystawa mieszkanie i miejsce pracy. Odbyła się ona w 1929 roku. W jej ramach wybudowano 32 modelowe budynki o różnym przeznaczeniu (głównie mieszkalne – jedno- i wielorodzinne, ale także usługowe, jak przedszkole czy przykładowy biurowiec, i gospodarstwo rolne), prezentujące w zamierzeniu twórców awangardę ówczesnej architektury.
Rys. Designerer-45-01
Modelowe budynki miały także modelowe wyposażenie, w tym meble. Również one projektowane były przez największych niemieckich projektantów tamtych czasów. I tak w jednym z budynków mieszkalnych znalazło się zaprojektowane przez Waltera Gropiusa bardzo charakterystyczne biurko z dostawką. To, co zwraca w nim uwagę na pierwszy rzut oka, to jego modularność – co zresztą było zgodne z jedną z głównych zasad wprowadzonych przez Bauhaus. (Dekory mebla zostały dopasowane wg wzorników Pfleiderer).
-
„Wstęgowa” kompozycja
-
Modularność rzutu - kwadrat 60x60cm
-
Wysokość mebli oparta na module 25cm
-
Stały moduł grubości konstrukcji
-
Jasna, czytelna konstrukcja
-
Łatwy dostęp do wszystkich przestrzeni mebla
Rys. Designerer-45-02
Biurko o wymiarach 120x60x75cm fornirowane drewnem wiśniowym. Dodatkowe elementy konstrukcyjne z niklowanej stali. Gropius zaprojektował je około 1924 roku, doskonale realizując postulat funkcjonalizmu, czyli kolejną z głównych idei Bauhausu. Sama szkoła została założona 5 lat wcześniej, w 1919 roku.
-
Korpus fornirowany drewnem wiśniowym
-
Słupki konstrukcyjne z niklowanej stali
-
Nóżki – niklowana stal
Rys. Designerer-45-03
Dostawka o wymiarach 60x60x50cm charakteryzuje się nieco większą ilością użytych materiałów. Oprócz wspólnych z biurkiem wiśniowego forniru i niklowanej stali użyto tu również szkła i linoleum – jako pokrycia blatu. Nie wiadomo, w którym z budynków wrocławskiej wystawy stał ten komplet – wiadomo natomiast, że w 2005 roku sprzedano go na aukcji w domu aukcyjnym Christies za ponad 2700 dolarów.
-
Korpus fornirowany drewnem wiśniowym
-
Słupki konstrukcyjne z niklowanej stali
-
Nóżki – niklowana stal
-
Szklane zamknięcie szafki
-
Blat pokryty linoleum w kolorach czarnym i białym
Więcej na www.designerer.com
Nadesłał:
nota bene
|