Metal przyszłości, systemy na miarę świata, polski producent
Samolot składa się z niego aż w 80% – cóż to za materiał, który pozwala szybować wśród chmur? Aluminium, bo o nim mowa, wiedzie również prym na ziemi. Z precyzją najdoskonalszego jubilera przetwarza go firma ALUPROF, tworząc systemy aluminiowe szyte na miarę potrzeb inwestora.
Konstrukcje aluminiowe cieszą się na świecie ogromną popularnością, która stale rośnie w siłę. Tworzą niezwykle trwałe i przykuwające wzrok fasady budynków użyteczności publicznej, sklepów czy prywatnych rezydencji. A to wszystko za sprawą możliwości, jakie daje wyjątkowy surowiec – aluminium. W firmie ALUPROF, która doskonale promuje polską myśl techniczną na świecie, postrzegany jest on jako tworzywo wyobraźni, na bazie którego w zakładach zlokalizowanych w Bielsku-Białej i Opolu powstają nowoczesne, innowacyjne, otwarte na piękno oraz oryginalne w formie systemy dla budownictwa. Owiany sławą Euro 2012 stadion w Gdańsku o bursztynowej elewacji, najwyższy w kraju wrocławski wieżowiec Sky Tower, gmach Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza przypominający kształtem bryły górę lodową powstały właśnie w oparciu o systemy aluminiowe ALUPROF, zaprojektowane i stworzone pod kątem tych inwestycji.
Tkane z aluminium
Aluminium, charakteryzujące się dużą wytrzymałością i zdolnością nośną, znajduje się na trzecim miejscu najczęściej występujących pierwiastków na Ziemi. Na wyższych stopniach podium jest już tylko tlen i krzem. Współcześnie to jeden z najchętniej wykorzystywanych metali. Materiał został odkryty w 1825 roku, jednak źródła nie są zgodne, co do osoby wynalazcy, zazwyczaj podawany jest H. Ch. Oersted bądź F. Wohler. Produkuje się go z boksytu. Niestety Polska nie dysponuje bogatymi złożami tego surowca, ale za to w naszym kraju działa prężnie firma – ALUPROF, która doskonale przetwarza aluminium w produkty o ogromnym znaczeniu dla budownictwa i architektury najwyższych lotów.
Grupa Kęty, do której należy ALUPROF, przetwarza ok. 60 tys. ton surowców aluminiowych rocznie. W działaniach przedsiębiorstwa widoczne jest dążenie do równowagi ekologicznej, dlatego duży nacisk kładzie się tu na recykling, czyli odzysk surowca wtórnego. Aluminium dobrze poddaje się bowiem ponownej obróbce. W zakładach w Bielsku-Białej i Opolu jest zatrudnionych ok. 1,3 tysiąca osób, dzięki pracy których produkty są wykonane z należytą starannością. O sukcesie firmy świadczy chociażby fakt, że co najmniej 6 na 10 nowoczesnych budynków powstających w Polsce zostało zaprojektowanych w oparciu o architektoniczne systemy aluminiowe ALUPROF. To zasługa doświadczonych konstruktorów, którzy kreują nowoczesne rozwiązania na miarę współczesnych czasów. Następnie są one testowane przez Instytut Techniki Budowlanej, dzięki czemu można mieć pewność, że spełniają najwyższe standardy również w odniesieniu do odmiennych stref klimatycznych Europy.
Spółka doskonale radzi sobie przecież poza granicami kraju – eksport Aluprofu stanowi około 40% ogólnej sprzedaży. Odbiorcami są firmy z każdego niemal kraju Europy, a także USA. Najciekawsze zagraniczne realizacje to hotele sieci Hilton – w Kijowie czy Londynie, apartamentowiec Apex w Londynie, centrum handlowo-rozrywkowe w Petersburgu, Biblioteka i Cultural Center w Gent w Belgii, Olympics Athletes Village w Londynie, apartamentowiec Lexington w Nowym Yorku czy hotel LIC Mrriot w Nowym Yorku. – Konkurujemy nie tylko z rodzimymi dostawcami, lecz także z dużymi koncernami zachodnimi. Na polskim rynku jesteśmy postrzegani jako firma nowatorska, elastyczna, pełna innowacji – tłumaczy Tomasz Grela, Prezes Zarządu ALUPROF. ALUPROF sięga ponadto zawsze po najnowocześniejsze rozwiązania – jako pierwszy na świcie zastosował np. najlepszy na świecie materiał izolacyjny, stosowany wcześniej w promach kosmicznych.
Aluminium na stałe zagościło w budownictwie i ze względu na swe unikatowe właściwości odgrywa w nim wiodącą rolę. Sam metal jest jednak mało warty, potrzebna jest jeszcze odpowiednia jego obróbka, która uczyni go częścią składową danej konstrukcji. Fachowcy z firmy ALUPROF tworzą z aluminium wyjątkowe systemy dla budownictwa, dzięki którym panorama polskich ziem zmienia się na lepsze.
Nadesłał:
RedPen
|