Metoda zarządzania 5S - na czym polega?


Metoda zarządzania 5S - na  czym polega?
2013-12-31
5S jest narzędziem szeroko wykorzystywanym do ciągłego doskonalenia w Lean management. Celem jest tutaj zorganizowanie oraz uporządkowanie miejsca, w którym bezpośrednio wykonywana jest praca.

Metoda ta wywodzi się z Japonii gdzie od wielu lat funkcjonuje ona na porządku dziennych w praktycznie wszystkich firmach. Sformalizowana oraz spopularyzowaną w zarządzaniu formę wdrożono na początku lat 80 – tych XX wieku.

Metoda 5S może być stosowana na praktycznie każdym gruncie, efektowne jej wprowadzenia pozwala na znaczne poprawienie jakości produkowanych artykułów jak i świadczonych usług. Praca wykonywana przez personel staje się bardziej wydajna, a ogólne koszty działania firmy zostają zmniejszone. 5S coraz ekspansywniej wchodzi również na rynek polski szczególnie wśród mini oraz mikro przedsiębiorstw. Metoda nie jest inwazyjna w działaniu, choć wykazuje pewny początkowy spadek morale wśród pracowników. Jednak po dość krótkim okresie czasu kadry pracujące według nowego systemu 5S zaczynają wykazywać większą wydajność oraz produktywność. Energia pracownicza nie jest tutaj rozpraszana na setki drobnych spraw oraz tzw. Błahych czynności absorbujących w dużym stopniu uwagę. Na gruncie pracowniczym metoda 5S jest prawdziwie wyjątkowo wydajna. Dzięki niej pracownik wyraźnie widzi rozgraniczenie na dwie rzeczywistości, w których przychodzi mu funkcjonować, pierwszą jest rzeczywistość prywatna, domowa, którą pozostawia za progiem firmy. Wraz z rozpoczęciem pracy nie powinien on się skupiać na rzeczach pobocznych niezwiązanych z przestrzenią pracowniczą Oczywiście całkowite wyeliminowanie swoistego dualizmu między pracą o życiem prywatnym nigdy nie jest do końca możliwe.

Metoda 5S jednak znacznie niweluje stopień segmentacji uwagi odnośnie różnych rzeczy. W niektórych firmach metoda ta jednak się nie sprawdza, dzieje się tak, ponieważ pracownicy czują, że ich indywidualizm poprzez wprowadzenie rozwiązań proponowanych przez 5S jest tłamszony, a oni sami sprowadzeni jedynie do trybiku w większej maszynie produkcyjnej. 

Nadesłał:

brenna

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl