Miejski – sielski szyk we wnętrzach


Miejski – sielski szyk we wnętrzach
2014-08-04
Za sprawą odpowiedniej aranżacji wnętrz, nawet bez konieczności odbywania dalekich podróży, we własnych „czterech kątach” będziemy cieszyć się urokami nastrojowej Prowansji czy Anglii z minionego stulecia.

Ekspert z Homebook.pl podpowiada, jak w domowych wnętrzach wprowadzić sielski szyk… w miejskim wydaniu.   

Wnętrza przytulne, domowe i emanujące spokojem to prawdziwa oaza w środku miasta. Tak z pewnością opisać można styl prowansalski i angielski. Nastrojowy klimat i naturalny wdzięk to wynik zastosowania się do kilku kluczowych aranżacyjnych wytycznych.

Wzory malowane przez naturę

Dobór odpowiednich barw oraz faktur materiałów ma kluczowe znaczenie. To one stanowią główną oś projektu, nadając ton całej aranżacji. Cel jest jeden – ma być nastrojowo i stylowo.

„Zarówno styl prowansalski, jak i angielski konsekwentnie operuje paletą stonowanych żółci, błękitu, subtelnych fioletów oraz delikatnych szarości i brązów – mówi ekspert z Homebook.pl i dodaje – „Pastelowa tonacja tych barw stanowi doskonałe tło dla często obficie pojawiających się geometrycznych lub też kwiatowych wzorów. W stylu angielskim najczęściej będą to pionowe paski lub też ponadczasowa klasyczna szkocka krata. Wspólnym mianownikiem dla tego oraz prowansalskiego typu aranżacji są motywy kwiatów, poczynając od bardzo drobnych, aż po niezwykle wyraziste. Takie wzornictwo chętnie wykorzystywane jest przez projektantów wnętrz jako motyw przewodni widniejący m.in. na ścianach i tkaninach zdobiących meble. Równie często pojawia się na obrusach, zasłonach, ale też finezyjnych doniczkach, zastawie stołowej czy też nieodłącznych dla tego rodzaju stylizacji koszach wiklinowych. Ozdoby te nie tylko dopełniają klimat, ale i mają swoje praktyczne zastosowanie. Ustawiając ozdobne, ręcznie plecione pojemniki w sypialni lub łazience, można w nich np. schować woreczki zapachowe lub też małe, fantazyjnie zwinięte ręczniki do rąk.”

Solidne podstawy – od drewna po kamień

W prostych, ale przytulnych wnętrzach liczą się solidne podstawy aranżacji – czyli właściwe materiały wykończeniowe. „Wdzięczny i podkreślający niewymuszony szyk styl prowansalski w roli pierwszoplanowej stawia zazwyczaj naturalny kamień oraz ceramikę, znacznie rzadziej sięgając po drewno. Podłogi utrzymane w takim aranżu powinny być zatem raczej kamienne lub wyłożone regularnymi płytkami. Meble, zwłaszcza w jadalni czy kuchni, mogą być wykonane z drewna lub kutego żelaza. Warto ozdobić je specjalnymi siedziskami – tzw. murkami lub też - montowanymi bezpośrednio na oparciu - zasłonkami z kretonu, czyli specjalnego rodzaju tkaniny ozdobnej. Zwolennicy drewna bardziej przychylą się do stylu angielskiego, który preferuje meble oraz podłogi wykonane głównie z tego surowca. Wyjątkiem są takie pomieszczenia, jak kuchnia i łazienka, gdzie królują drobne białe płytki ceramiczne o wiktoriańskich wzorach. W tym aranżu nie może zabraknąć klimatycznego salonu z ozdobnym kominkiem. Oczywiście priorytetem jest wygoda, także nieodzowne są wszelkiego rodzaju poduszki, zagłówki, a nawet podnóżki. W gabinecie lub dużym rodzinnym salonie, siadając w rozłożystym fotelu każdy z nas doceni taką namiastkę luksusu.” – mówi ekspert.

Miraż przeszłości i teraźniejszości

Konsekwencję dekoracyjną projektanta podkreślają odpowiednie dodatki. „Wnętrza prowansalskie i angielskie nie mogą obyć się bez zdobiących półki, regały i stoliki akcesoriów wykonanych z ceramiki, drewna lub kamienia. Często w ten sposób dekoruje się parapety ustawiając na nich w fantazyjnych donicach lub rabatkach np. zioła czy bukiety polnych kwiatów lub lawendy. Nie powinno zabraknąć też osobistych, biograficznych akcentów, jak np. ramki ze zdjęciami rodziny lub z odbytych podróży.” – wylicza ekspert z Homebook.pl.  W podkreśleniu, sielskiej, domowej i nieco sentymentalnej atmosfery pomóc ma prawdziwy eklektyzm stylów – mieszanie przeszłości z nowoczesnością. Jak mówi dalej ekspert „Na równych prawach traktujmy meble vintage i te, które jedynie dzięki umiejętnej stylizacji wyglądają na pamiątki z minionych epok. Jeśli dodamy do tego nowatorskie dodatki, jak np. ciekawy zegar, designerskie poduszki czy fantazyjne nakrycie stołu to osiągniemy unikatowy efekt.”

Powyższe porady projektanta wnętrz z Homebook.pl dają nam namiastkę wyobrażenia o tym, jak bez wychodzenia z domu zakosztować wygody angielskich i prowansalskich salonów. Po więcej inspiracji na temat tego, jak z pomysłem urządzić wnętrza, warto wejść na portal Homebook.pl. Znajdziemy tam nie tylko bogatą bazę inspirujących projektów, ale też produkty i adresy sklepów, które warto odwiedzić, wcielając się w rolę projektanta. Dzięki temu nawet w środku miasta, uda nam się stworzyć azyl, w którym króluje prawdziwie sielski, a przy tym wyjątkowy klimat.

 

 

www.homebook.pl to nowoczesna platforma internetowa od maja 2013 roku skupiającą entuzjastów i profesjonalistów projektowania wnętrz. To miejsce w sieci, które pomaga w odświeżeniu lub całkowitej metamorfozie domu, mieszkania lub ogrodu. Użytkownicy znajdą tu informacje o markowych produktach, tysiące inspirujących zdjęć oraz porady i kontakt do specjalistów z branży.

Nadesłał:

GUTPR
http://www.gutpr.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl