Mieszkanie z antresolą: wady i zalety
Komu marzy się mieszkanie z antresolą, powinien najpierw poznać wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania.
Chociaż mieszkania z antresolą to u nas wciąż nowość, warto się nimi interesować. Pozwalają urozmaicić wystrój wnętrza, rozsądnie podzielić przestrzeń i utrzymać wszystko pod kontrolą. Mają także swoje wady.
Na plus: przestrzeń podzielona
Tak, jak w mieszkaniu czy domu piętrowym, także w lokalu z antresolą znacznie łatwiej dokonać jasnego podziału między przestrzeń prywatną i tą dostępną dla gości. Sprawa jest jasna: to, co na dole to publiczne. Cała reszta należy do mieszkańców.
W przypadku mieszkań z antresolą taki podział jest o tyle logiczny, że na pięterku znajdują się zwykle pokoje sypialne lub przeznaczone do pracy. W ten sposób sama konstrukcja mieszkania przyczynia się do poprawy prywatności jego mieszkańców.
Na minus: komu się chce chodzić po schodach?
Z drugiej strony, podobny efekt można uzyskać w każdym innym mieszkaniu. Wystarczy odpowiednio poustawiać ścianki działowe wydzielając przestrzenie o różnym przeznaczeniu. Jednocześnie jednak nie trzeba biegać po schodach, kiedy chce się przynieść coś, co akurat znajduje się w sypialni.
Chodzenie po schodach może być męczące szczególnie wtedy, gdy na antresoli znajdują się pomieszczenia o przeznaczeniu użytkowym. Także osoby starsze mogą mieć problem z poruszaniem się po tego rodzaju mieszkaniu. Warto także pamiętać o tym, że i dzieci niekoniecznie muszą być bezpieczne na schodach.
Na plus: wszystko w zasięgu wzroku
Ponieważ antresola oznacza konieczność chodzenia po schodach, wiele osób może uważać, że korzystniej będzie wybrać dom czy mieszkanie piętrowe. Ale uwaga: w przypadku lokali, gdzie piętro nie jest osobną kondygnacją, znacznie łatwiej jest objąć całość wzrokiem. To ważne w przypadku osób wychowujących dzieci.
Dlaczego? Ponieważ siedząc w pokoju dziennym na dole mają pod kontrolą także to, co dzieje się piętro wyżej. Są w stanie zareagować w każdej sytuacji. I odwrotnie, jeśli ktoś pracuje na antresoli, może przyglądać się także temu, co dzieje się poniżej. W ten sposób każdy czuje się także częścią domowej społeczności.
Na minus: uwaga, głośno
To, co jest plusem, jest także minusem. Ponieważ antresola nie jest w żaden sposób oddzielona od dolnej części mieszkania, wszystkie hałasy słychać tam w takim samym natężeniu. A więc, gdy ktoś pracuje, może mieć problemy ze skupieniem się. Na tym nie koniec.
Ponieważ antresola jest połączona w jedną przestrzeń z całym mieszkaniem, na górę trafiają także zapachy z kuchni. Zwłaszcza, gdy ta jest otwarta na salon. A to z kolei może przeszkadzać tym, którzy będą na górze spali.
Na plus: jest ciekawiej
Na koniec argument z rodzaju subiektywnych. Chodzi oczywiście o urozmaicenie przestrzeni i wystroju mieszkania. Antresola daje szczególne pole do popisu. Na pięterku może znaleźć się przecież sypialnia, biblioteka albo pokój dla dzieci. Dodatkowo można w designie przestrzeni wykorzystać schody, które same w sobie są świetnym urozmaiceniem.
Źródło: Osiedle Słoneczny Ołtaszyn