Minimalne wynagrodzenie


Minimalne wynagrodzenie
2012-06-26
Wysokość wynagrodzenia minimalnego zmienia się praktycznie co roku. Teoretycznie płaca minimalna powinna być dostosowana do tempa wzrostu PKB oraz wartości inflacji. W praktyce stawka nie zadowala nikogo.

Zagorzałe dyskusje toczą się między trzema stronami: pracownikami reprezentowanymi przez związki zawodowe, pracodawcami oraz rządem, który próbuje cały konflikt jakoś załagodzić. A sprawa nie jest łatwa: żądania często wykluczają się wzajemnie.

Pracownicy nazywają minimalne wynagrodzenie pensją głodową. Wymieniają comiesięczne opłaty: czynsz, media, koszt utrzymania i wykształcenia dzieci, pożywienie i ubiór. Przytaczają obietnice premiera, wyliczają ile tracą na podwyżkach cen paliwa, prądu i jedzenia. Domagają się podniesienia wartości najniższej krajowej, by - jak mówią - żyć godnie.

Z kolei argumenty przytaczane przez pracodawców także wskazują na poważne zagrożenia. Podniesienie wartości płacy minimalnej oznacza, że koszty pracy rosną. Jest to szczególnie zauważalne i bolesne dla małych przedsiębiorców, zatrudniających nie więcej niż 10 podwładnych. Wyższe koszty pracy oznaczają mniej zysku, a co za tym idzie - biznes może przestać się opłacać. W takiej sytuacji pracodawcy po prostu nie stać na zatrudnianie tylu pracowników, dochodzą zwolnienia, a więc wzrost bezrobocia i rozwój szarej strefy.

Ostatecznie widać, że podniesienie minimalnego wynagrodzenia wcale nie jest pożyteczne dla samych pracowników. Rząd tymczasem ogłosił już wysokość płacy minimalnej w 2013 roku. Z obecnych 1 500 zł brutto wzrośnie do 1 600. Kwota ta nadal stanowi mniej niż połowę przeciętnego wynagrodzenia w Polsce.

Nadesłał:

nnbobak

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl