Młodzi na szlaku krakowskich murali.


Młodzi na szlaku krakowskich murali.
2015-06-12
Edukacyjne wycieczki Krakowskim Szlakiem Street Artu Zachwyca ich dzieło BLU, imponuje graffiti, zaś w muralu na elewacji GK - inspirowanego płaskorzeźbą Szczepkowskiego - widzą głośniki i najnowszy model IPhone’a.

Młodzież krakowskich gimnazjów i liceów, dzięki Galerii Krakowskiej, ma okazję uczestniczyć w edukacyjnych wycieczkach „Krakowskim Szlakiem Street Artu”. Młodzi uczniowie podziwiali najciekawsze wielkoformatowe dzieła, ale też krytykowali i zadawali ciekawe pytania.

Galeria Krakowskainicjator i promotor projektu Krakowski Szlak Street Artu (KSSA) w tym roku, w pierwszej kolejności zaprosiła do uczestnictwa


w wycieczkach szlakiem murali krakowskich uczniów. Największy zachwyt wzbudził mural BLU w dzielnicy Podgórze. Z łatwością odczytywali przekaz artysty i interpretowali poszczególne elementy tj.: megafon, dzwon z herbem Watykanu, czy zapatrzony tłum ludzi. Ich ciekawość wzbudziło również dzieło Kamila Kuzko „Exit”. Zobaczyli schody do nieba, które doskonale wpisały się w klimat i przestrzeń miejsca.

 

Bardzo ciekawa wycieczka, zobaczyłam murale, których nigdy wcześniej nie widziałam choć jestem z Krakowa – mówi jedna z uczestniczek. Osobiście bardziej przemawia do mnie graffiti – dodaje inny uczestnik wycieczki KSSA.

Po sukcesie poprzedniej edycji „Krakowskiego Szlaku Street Artu” zdecydowaliśmy się przybliżyć ten temat także młodszemu pokoleniu. Sztuka uliczna jest ważnym i ciekawym aspektem krakowskiej kultury. Warto, aby młodzi ludzie poznali ją i dowiedzieli się o ich twórcach – mówi Ryszard Wysokiński, dyrektor Galerii Krakowskiej.

 

Przewodnikiem edukacyjnych wycieczek dla szkół jest Dorota Kawecka (absolwentka ASP, miłośniczka street artu), dla której miasto jest miejscem dialogu, a sztuka uliczna jego językiem. Zawsze z uwagą słucham jak młodzież interpretuje murale. Ich wrażenia są bardzo różnorodne, tak jak szerokie są horyzonty każdego człowieka. Tematyka wielu murali jest mocno osadzona w kontekście lokalnym, co daje nam dodatkową możliwość poznania miasta. Zależy mi, aby młodzi ludzie nie tylko dostrzegali sztukę, ale próbowali ją samodzielnie interpretować – dodaje Dorota Kawecka.

 

Edukacyjne wycieczki „Krakowskim Szlakiem Street Artu” odbywają się raz w tygodniu od połowy maja do końca czerwca. Bezpłatne wycieczki dla turystów i krakowian rozpoczną się od lipca. Szczegóły na stronie www.szlakstreetartu.pl 

Nadesłał:

PRinspiration

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl