Młodzi szachiści grali dla Marii Skłodowskiej-Curie
2 czerwca na warszawskim Torwarze uczniowie szkół podstawowych mierzyli się w rozgrywkach IV Turnieju Finałowego, podsumowującego rok projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole”. Rozgrywki zorganizowane zostały pod hasłem „Gramy dla Marii” i były częścią obchodów 150-lecia urodzin polskiej uczonej.
W Turnieju Finałowym wzięło udział 703 dzieci ze szkół uczestniczących w akcji „Edukacja przez Szachy w Szkole”. Każda placówka mogła zgłosić do zawodów 6 uczniów, którzy rywalizowali ze sobą w trzech kategoriach wiekowych. Organizatorzy rozgrywek postawili sobie za cel przede wszystkim integrację szkół, uczniów, nauczycieli i środowisk, zaangażowanych w program szachowy, a także wyłonienie najbardziej aktywnych uczestników projektu. To również okazja do popularyzacji przedsięwzięcia w całej Polsce. Tegoroczne zmagania zbiegły się z obchodami 150. rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. – W tym roku „Graliśmy dla Marii”, postanowiliśmy wykorzystać okrągłą rocznicę urodzin noblistki, by przybliżyć dzieciom jej postać. Chcieliśmy pokazać im związek między grą w szachy, a szeroko pojętą nauką. Maria Skłodowska również uczyła się tej gry jako dziecko. Być może dzięki temu zaszła tak daleko – mówi organizator akcji, Krzysztof Góra z Polskiego Związku Szachowego.
„Edukacja przez szachy w szkole” wprowadza grę w szachy do codziennej rutyny uczniów klas I-III szkół podstawowych. W ciągu minimum jednej godziny lekcyjnej tygodniowo dzieci poznają zagadnienia teoretyczne oraz sprawdzają swoje umiejętności w rozgrywkach. Pierwsza część lekcji poświęcona jest poznawaniu figur i rozwiązywaniu zagadek, natomiast druga to rywalizacja dzieci przy szachownicy. Organizatorzy zapewniają wsparcie metodyczne dla nauczycieli prowadzących zajęcia, organizując szkolenia i konferencje oraz wyposażając ich w podręczniki. – Nasz projekt trwa już prawie 5 lat i muszę przyznać, że jego skala i efekty przerosły nasze oczekiwania. Zaczęło się od wprowadzenia edukacji szachowej w 70 szkołach, w tej chwili program obejmuje prawie tysiąc placówek, a liczba zainteresowanych nadal rośnie. To bardzo nas cieszy i udowadnia, że zarówno uczniowie, jak i kadra nauczycielska dostrzegają w szachach to co my: świetną zabawę oraz potencjał edukacyjny – dodaje Krzysztof Góra. Walory królewskiej gry doceniło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Minister Anna Zalewska w liście do dyrektorów szkół, nauczycieli i pracowników oświaty poinformowała, że wprowadzenie nauki gry w szachy do edukacji wczesnoszkolnej będzie stanowiło element reformy już od września tego roku.
Nadesłał:
UnicornMedia
|