Mniej dymiących kominów w Bielsku-Białej
Dzięki zapoczątkowanemu w 2007 roku programowi ochrony powietrza w Bielsku-Białej zmodernizowano już prawie połowę najstarszych kotłowni węglowych w mieście.
W miejsce wyeksploatowanych urządzeń wstawiono nowoczesne źródła ciepła, najczęściej atestowane kotły węglowe z podajnikiem lub kotły gazowe. Od samego początku operatorem akcji jest Therma - zajmuje się tym na zlecenie Urzędu Miejskiego.
Od 2007 roku za naszym pośrednictwem mieszkańcy miasta wymienili 800 starych kotłów - otrzymali oczywiście do nich dopłaty - stwierdza Józef Niedokos, Prezes Zarządu bielskiej Thermy. W tym roku chętnych do modernizacji starych kotłowni było około 300 osób - dofinansowanie do kotłów otrzymała połowa z nich, większość z pozostałych - swoje zamiary zrealizuje w 2013 roku.
Z danych Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej wynika, że dzięki wyeliminowaniu przestarzałych kotłowni węglowych w powietrzu nie znalazło się prawie 100 ton pyłów, prawie 65 ton SO2 i ponad 5 tys. ton CO2.
Akcja wymiany starych kotłów węglowych dalej trwa - jest szansa na to, że powietrze w mieście będzie lepsze. Jednak nie można pominąć kwestii starych pieców kaflowych zlokalizowanych w indywidualnych mieszkaniach - takich jest również wiele. Modernizacje takich instalacji grzewczych są bardzo drogie, jednak Therma co roku podłącza budynki wielorodzinne do swojej sieci - "Są to przeważnie kamienice lub osiedla domków jednorodzinnych, ale nie są to w skali całego miasta duże inwestycje." - stwierdza Józef Niedokos.
---
Przedsiębiorstwo Komunalne "Therma" od 2007 roku jest na zlecenie Urzędu Miasta w Bielsku-Białej operatorem "Kompleksowego programu ochrony powietrza atmosferycznego w zakresie ograniczenia niskiej emisji zanieczyszczeń do atmosfery miasta Bielska-Białej z budynków mieszkalnych".
Nadesłał:
Witold Barłóg
|