Mobbing - jak się bronić?
Wbrew powszechnej opinii mobbing nie jest związany tylko z pracą i prawem pracy.
Zjawisko to może występować wszędzie tam, gdzie grupa ludzi przebywa ze sobą przez dłuższy okres czasu i jest ze sobą powiązana wzajemnymi zależnościami takimi jak np. hierarchia, a więc w różnego rodzaju organizacjach, czy też miejscach, gdzie działa się w ramach wolontariatu.
Mobbing ma na celu poniżenie lub ośmieszenie współpracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu. Aby dręczenie można było uznać za mobbing, musi być ono regularnie powtarzane w okresie czasu dłuższym niż pół roku.
Zazwyczaj sytuacje takie są o tyle trudne, że osoba będąca ofiarą mobbera lub mobberów nie może się sama obronić np. z lęku przed utratą pracy.
Jak zatem można skutecznie przeciwstawić się temu zjawisku?
Pojęcie "mobbing" zostało wprowadzone do polskiego Kodeksu Pracy 1 stycznia 2004 roku. Zgodnie z treścią jego art. 94 z ind. 3, pracodawca zobowiązany jest do przeciwdziałania mobbingowi. Skoro więc definicja mobbingu znajduje się w kodeksie prawa pracy, oznacza to, że ofiara dręczenia ma prawo szukać pomocy nie tylko w sądzie, ale też w samej firmie.
Mobbing w pierwszej kolejności należy zgłosić pracodawcy, między innymi dlatego, iż to pracodawca ponosi odpowiedzialność za dopuszczenie do zaistnienia zjawiska mobbingu w zakładzie pracy. Jest on odpowiedzialny niezależnie od tego, kto jest jego sprawcą,a kto ofiarą. Jak widać samemu pracodawcy powinno zależeć na usunięciu mobbera z szeregu swoich pracowników.
Istotnym jest fakt, iż pracownik, który ucierpiał w wyniku mobbingu może zrezygnować w trybie natychmiastowym z pracy bez żadnych negatywnych konsekwencji. Po odejściu z pracy może on ubiegać się o odszkodowanie od pracodawcy. Istotnym jest fakt, iż ciężar przedstawienia dowodów w sprawie mobbingu spoczywa na pracowniku.
Nadesłał:
nnbobak
|