Moda, która łączy pokolenia
Zrównoważona moda, zwana również slow fashion, to nurt, który obecnie przyciąga uwagę całego świata. W tym podejściu do mody, priorytetem jest oryginalny fason, jakość tkanin oraz wykorzystanie przyjaznych dla środowiska tradycyjnych technik szycia.
Moda, która łączy pokolenia
Zrównoważona moda, zwana również slow fashion, to nurt, który obecnie przyciąga uwagę całego świata. W tym podejściu do mody, priorytetem jest oryginalny fason, jakość tkanin oraz wykorzystanie przyjaznych dla środowiska tradycyjnych technik szycia. Ubrania wykonane z dobrej jakości wełny czy jedwabiu są trwałe i mogą służyć latami. Moda zrównoważona zaczyna się od dobrze podejmowanych decyzji, dlatego warto wybierać świadomie.
W dzisiejszych czasach, gdy moda zmienia się w ekspresowym tempie, można odnieść wrażenie, że prawdziwe rzemiosło gdzieś zaginęło. Zdobienia, hafty, klamry - wszystkie te elementy, niegdyś uważane za niezbędne w eleganckich stylizacjach, w masowych projektach odchodzą w niepamięć. Na szczęście, świat prawdziwych kreatorów mody nadal istnieje. Dla pasjonatów wielkiego krawiectwa istotny jest każdy detal projektowanego stroju.
Nieliczni kreatorzy mody projektują dziś kreacje w duchu eko. W tworzeniu ubioru sięgają po naturalne materiały, takie jak bawełna organiczna, len, konopie czy wełna. Zamiast stosować syntetyczne barwniki, korzystają z ich roślinnych zamienników. Współpracują
z lokalnymi producentami, rezygnując z materiałów masowo produkowanych w fabrykach. Tego typu podejście do szycia to gwarancja estetyki, trwałości, a także jakości tworzonych strojów.
Sztuka szycia
W czasach, gdy coraz większe aspekty życia anektują maszyny i sztuczna inteligencja, to właśnie wykonywane ręcznie i z pietyzmem przedmioty okazują się największym luksusem. Tradycyjne techniki szycia to sposób na stworzenie produktów, które zachowują trwałość
i styl przez wiele lat. Owe projekty nie muszą być dyktowane trendami. To ubrania, które są oryginalne, służą latami, nieustająco zachwycając jakością wykonania i elegancją.
Jedną z prekursorek nurtu slow fashion jest Izabela Łapińska, nazywana nie bez przyczyny mistrzynią detalu. Artystka zwraca uwagę świata mody niepowtarzalnym stylem, w którym na pierwszy plan wysuwa się właśnie dbałość o krój i ręcznie wykonywane detale. Dzięki zastosowaniu wyjątkowych metod zdobniczych, kreacje Izabeli Łapińskiej wpisują się w misję świadomej mody, w której ważny jest nie tylko komfort osób pracujących nad daną rzeczą, ale też szacunek dla planety. W swoich projektach projektantka wskrzesza zapomniany kunszt rzemiosła, zatrudniając najlepszych specjalistów w swoich dziedzinach. To artyści –rzemieślnicy, dzięki którym urealniają się najbardziej niezwykłe projekty, za którymi stoją dziesiątki godzin, których wymagają wyszukane ornamenty, setki bezbłędnych przeszyć ręcznych haftów, niezwykłe dekoracje uzupełniane kryształami Sworowskiego, piękne formy, czy też wreszcie niepowtarzalne elementy ze srebra.
Stylizacje, które wychodzą z pracowni artystki, nieustająco zachwycają jakością wykonania, wyszywanymi guzikami, srebrnymi klamrami czy haftami. Szlachetne tkaniny i ręcznie wykonane zdobienia czynią z nich nie tylko krawiectwo z najwyższej półki, ale wręcz małe dzieła sztuki.
- Dużą inspirację czerpię z kobiecej urody. Moje ponadczasowe projekty, w których poszczególne elementy - krój, haft, kolor, ozdoba - układają się w harmonijną całość, od której nie sposób oderwać wzroku. Każdy pojedynczy projekt, powstający w mojej pracowni, jest unikalny, stworzony z myślą o konkretnej osobie. Energia, praca i serce ludzi włożone
w taką kreację również czynią ją wyjątkową. Najważniejszy pozostaje jednak wciąż pomysł. One rodzą się w mojej głowie jak nuty u kompozytorów – podkreśla Izabela Łapińska.
Moda, która łączy pokolenia
Ubrania szyte na miarę to bardzo dobra inwestycja - można je nosić w każdym sezonie, łączyć na różne sposoby, a także przekazywać z pokolenia na pokolenie. Przykładami mogą być wiosenne płaszcze – najnowsza kolekcja charakteryzuje się eleganckim krojem, a także prostotą i niebanalnością formy. Każdy znajdzie coś dla siebie – od płaszczy o dopasowanych fasonach po modele oversize.
W nowym sezonie projektantka zabiera nas w modową podróż do Rzymu. Płaszcz Giovanna to hołd dla rękodzieła i haute couture, jest inspirowany klasycznym stylem. Zachwyca zdobieniami w postaci ręcznie wykonanych taśm.
Model Anastasia to ekskluzywny płaszcz wzbogacony haftem z metalowych błyszczących nici. To wyjątkowe, finezyjne dzieło sztuki, które zdobi również koronka Sophie Hallette oraz miękka, jedwabista podszewka. Całość wykonana jest z włoskiej tkaniny - szlachetnej domieszki wełny z jedwabiem z błyszczącymi, srebrnymi drobinkami o wyjątkowym splocie. Warto też zwrócić uwagę na unikatowy krój rękawów misternie połączonych w całość. Czysta poezja.
Andrea oraz Gunter to kolejne ponadczasowe propozycje na tegoroczną wiosnę. Modele wykonane są z delikatnej wełny z wyjątkowym printem w małe srebrne pieski. Tkanina została wyszukana na paryskich Targach Premiere Vision i zarezerwowana, dla tych właśnie płaszczy.
- Kobiety odbieram niczym rzeźby lub obrazy, wymagające wyjątkowej oprawy, takiej, która podkreśli ich blask – ujawnia Izabela Łapińska. Moim zadaniem jest tworzenie tej unikalnej ramy, indywidualnie dopasowanej do każdej kobiety, aby czuła się lepiej. Zawsze powtarzam moim klientkom, żeby znalazły w sobie odwagę do poszukiwań swojego własnego stylu. Uważam, że to jest klucz do dobrego wyglądu i życia w zgodzie ze sobą.
IZABELA ŁAPIŃSKA – projektantka, artystka, od piętnastu lat wyróżnia się na tle polskiej sceny modowej jakością, ponadczasową elegancją oraz luksusowymi wykończeniami. Projekty Izabeli Łapińskiej cieszą się zainteresowaniem nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Jej pokazy dwukrotnie odbywały się w Paryżu oraz w Wiedniu. Inspiruje ją także sama kobieta - elegancka, stonowana, intrygująca. Typ arystokratki, która nie musi krzyczeć, by zostać zauważoną.
Więcej inspiracji na stronie: https://www.izabelalapinska.com/
Nadesłał:
p.zysko@agencjafaceit.pl
|