Modernizacja instalacji grzewczej - kiedy i dlaczego warto ją przeprowadzić?


Modernizacja instalacji grzewczej - kiedy i dlaczego warto ją przeprowadzić?
2014-05-30
Wiosenno-letnia aura sprzyja myśleniu o wakacyjnych podróżach i wypoczynku na świeżym powietrzu. Nasze myśli biegną wtedy najczęściej do ciepłych, słonecznych miejsc, z których trudno dostrzec kolejną zimę. Ta jednak prędzej czy później przyjdzie, a wtedy ciepłym miejscem, o którym będziemy myśleć będzie nasz dom. Dlaczego to właśnie wiosną i latem warto pomyśleć o instalacji grzewczej i jej ewentualnej modernizacji? Radzi Michał Gołaś, ekspert firmy Stelrad, jednego z największych w Europie producentów grzejników.
Lato - czas... grzejników?

Gdy budujemy dom, sprawa jest najczęściej prosta. Instalacja powstaje na określonym etapie prac, w ustalonym porządku technologicznym. Więcej problemów sprawia pytanie o to, kiedy dokonać modernizacji już funkcjonującej instalacji w użytkowanych pomieszczeniach. „Niewątpliwie takim okresem jest sezon wiosenno-letni. Instalacje grzewcze są w tym okresie z reguły wyłączone i ich remont lub wymiana nie koliduje z potrzebą ich użytkowania. Pewną niedogodnością może być tylko chwilowy najczęściej brak ciepłej wody w przypadku, gdy instalacja jest połączona z piecem dwufunkcyjnym." - zwraca uwagę Michał Gołaś z firmy Stelrad. W większości polskich domów występuje wodna instalacja centralnego ogrzewania. Proste prace konserwatorskie mogą polegać na odpowietrzaniu grzejników, izolacji nieogrzewanych rur oraz ich uszczelnianiu lub udrażnianiu poprzez czyszczenie z osadów i zanieczyszczeń. Wiele z nich można wykonać samemu lub niewielkim kosztem. Jednak, jeśli nasze potrzeby wykraczają poza podstawową konserwację i proste modernizacje, należy zastanowić się nad zaplanowaniem gruntownej modernizacji lub wręcz wymiany całej instalacji.
Modernizujemy, bo...
Powody remontu lub wymiany instalacji grzewczej można w większości przypadków sprowadzić do dwóch sytuacji - po pierwsze, gdy stara instalacja jest już wysłużona i po drugie, kiedy poszukujemy dodatkowych oszczędności. Jednak coraz częściej powodem modernizacji są także kwestie wygody użytkowania lub estetyki. „To, co z instalacji jest najbardziej widoczne, to grzejniki. Wielu inwestorów, decydując się na gruntowną modernizację, stara się, by właśnie te elementy instalacji były jak najbardziej dopasowane do charakteru wnętrz." - podkreśla ekspert. W odpowiedzi na takie potrzeby na rynku pojawiły się linie grzejników dekoracyjnych, takich jak Planar, Planar Style, Vertex i Vertex Style firmy Stelrad.
Remont z konieczności to najmniej komfortowa sytuacja. „Jeśli wymiany wymaga pojedynczy zawór, problem jest niewielki. Jednak, gdy powodem remontu są skorodowane grzejniki lub uszkodzony kocioł, naprawdę warto rozważyć modernizację na większą skalę. Często w efekcie prowadzi to do oszczędności w dłuższym okresie czasu." - przekonuje ekspert Stelrad i dodaje - „A oszczędności te potrafią być znaczne, zwłaszcza jeśli modernizację instalacji grzewczej połączymy z poprawą termoizolacji domu. W dobie wzrastających cen paliw perspektywa redukcji kosztów użytkowania jest bardzo atrakcyjna i niewątpliwie stanowi poważny argument na rzecz modernizacji całych instalacji."
Projekt, materiały i wykonanie
Modernizacja składa się zasadniczo z trzech etapów. Najpierw tworzymy projekt, potem dobieramy materiały i wreszcie rozpoczynamy prace. Na każdym z tych etapów warto zaufać specjalistom z branży projektowej, grzewczej i instalatorskiej. Fachowcy dysponują odpowiednimi narzędziami i doświadczeniem, które pomogą najszybciej przebrnąć przez czas remontu. Firma Stelrad udostępnia projektantom specjalny program komputerowy DOG Stelrad, który umożliwia dobór odpowiednich grzejników idealnie dopasowanych do potrzeb konkretnego użytkownika. Stworzyła także dostępną online aplikację Stelrad Stars, która pozwala obliczać wartości utraty ciepła dla podanych pomieszczeń i dobierać odpowiednie rozwiązania instalacyjne.
Wymiana rur, pompy obiegowej i kotła opiera się głównie w oparciu o specyfikacje i wymogi technologiczne. W przypadku grzejników inwestorzy wybierają bardzo zróżnicowane rozwiązania, które uwzględniają także wymagania natury praktycznej i estetycznej. „Czasy, gdy w każdym polskim domu montowano charakterystyczne grzejniki żeberkowe dawno minęły. Oferta rynkowa jest ogromna i dostosowana do naprawdę indywidualnych wymagań. Stelrad oferuje zarówno klasyczne grzejniki panelowe z popularnych w całej Europie serii Compact i Novello, jak i rozwiązania specjalistyczne, takie jak modele z serii Accord, spełniające surowe normy w zakresie stosowania w pomieszczeniach o podwyższonych wymaganiach higienicznych. Z kolei model Reno Compact został pomyślany jako idealny do wymiany starych, żeliwnych grzejników, wciąż obecnych w wielu polskich domach." - wyjaśnia Michał Gołaś.
Najlepszy czas, najwyższy czas!
Jak podkreśla ekspert lepiej spokojnie przeprowadzić remont w lecie i cieszyć się ciepłem w zimie, niż w okolicach Nowego Roku zmagać się z chłodem albo potencjalnymi awariami, których usunięcie może być bardzo kosztowne. Dlatego z wymianą nie warto zwlekać. Dobrze zaplanowana i przeprowadzona inwestycja niewątpliwie przyniesie korzyści ekonomiczne, a jeśli zrealizujemy ją w okresie, gdy sezon grzewczy wydaje się odległą perspektywą, dodatkowo zaoszczędzi nam nerwów i chłodu. Pamiętajmy, że modernizacja instalacji grzewczej to inwestycja na lata, a to czy została skutecznie przeprowadzona odczujemy w portfelu i... na własnej skórze.

Nadesłał:

GutPR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl