Możesz dowiedzieć się, co buduje sąsiad
Informacją publiczną jest nie tylko sama decyzja, zatwierdzająca projekt budowlany i udzielająca pozwolenia na budowę, lecz także zatwierdzony projekt budowlany, który podlega udostępnieniu na zasadach i w trybie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej – orzekł Sąd.
Informacją publiczną jest nie tylko sama decyzja, zatwierdzająca projekt budowlany i udzielająca pozwolenia na budowę, lecz także zatwierdzony projekt budowlany, który podlega udostępnieniu na zasadach i w trybie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny 6 sierpnia 2013 r. (II SAB/Kr 97/2013).
Fakt, że decyzja o pozwoleniu na budowę stanowi informację publiczną w rozumieniu art. 1 ust. 1 i art. 6 ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz, że decyzje te stanowią dokumenty urzędowe w rozumieniu art. 6 ust. 1 pkt 4 lit. a tego aktu, nie budzi wątpliwości w orzecznictwie i doktrynie (np. wyrok WSA w Lublinie z 8 czerwca 2006 r. II SAB/Lu 19/2006). Do tej wykładni stosują się także organy administracji. Nadal jednak zdarza im się odmawiać zainteresowanym – właśnie tak, jak to uczynił starosta w przedmiotowej sprawie – wglądu do projektu budowlanego danej inwestycji.
Jednak, zgodnie z art. 34 ust. 4 i 5 prawa budowlanego, projekt taki podlega zatwierdzeniu w decyzji o pozwoleniu na budowę lub w odrębnym postanowieniu, poprzedzającym wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę, to stanowi integralną część rozstrzygnięcia administracyjnego – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. W konsekwencji, informacją publiczną jest nie tylko sama decyzja, zatwierdzająca projekt budowlany i udzielająca pozwolenia na budowę, lecz także decyzja zatwierdzająca jego treść; jest ona wiadomością jawną. Podlega więc udostępnieniu w trybie właściwym dla takiego komunikatu.
Stanowisko sądów administracyjnych, zaliczające projekt budowlany do informacji publicznej, jest obecnie ugruntowane i potwierdzone w licznych orzeczeniach (np. wyrok NSA z 18 września 2008 r. I OSK 315/2008, wyrok WSA w Poznaniu z 29 listopada 2007 r. IV SA/Po 656/2007, WSA w Gorzowie Wlkp. z 21 listopada 2012 r. II SAB/Go 41/2012).
(fot.stock.xchng)
_____________________________________________
Aleksander Blumski
radca prawny
ekspert DOPOZNANIA.PL
Kancelaria Radcy Prawnego Aleksandra Blumskiego
ul. Szewska 20/1
61-760 Poznań
www.blumski.pl | kancelaria@blumski.pl | tel. 61 847 90 44
Nadesłał:
dopoznania
|