Muzeum Fabryki ma już 6 lat


Muzeum Fabryki ma już 6 lat
2013-01-25
200 tys. zwiedzających, kilkadziesiąt zrealizowanych projektów, nagrody i rekomendacje - Muzeum Fabryki w Manufakturze ma się czym pochwalić w przededniu szóstych urodzin, przypadających 25 stycznia. To miejsce powstało, by zachować pamięć o historii włókienniczej Łodzi i fabrykanckiego imperium.

 

Nie spoczywamy na laurach – zapewnia Anna Mokrosińska, dyrektor muzeum – W minionym roku otworzyliśmy „Fabrykę po godzinach”, nową przestrzeń spotkań, warsztatów i wystaw. W tym roku planujemy urozmaicić stałą ekspozycję Muzeum Fabryki o kolejne rozwiązania multimedialne, dzięki czemu poznawanie historii Łodzi i miejsca, w którym dziś znajduje się Manufaktura będzie jeszcze atrakcyjniejsze – zapowiada.

Atrakcyjna, nowoczesna forma przedstawienia ekspozycji to zresztą znak rozpoznawczy Muzeum Fabryki. Zaprojektował ją Mirosław Nizio odpowiedzialny również za projekt Muzeum Powstania Warszawskiego. Za opracowanie merytoryczne zbiorów odpowiedzialna jest Ksenia Modrzejewska-Mrozowska, kuratorka wystawy. Muzeum nie powstałoby jednak, gdyby nie Mieczysław Michalski, ostatni dyrektor Polteksu, a także Leszek Sośnicki, konsultant Manufaktury i pierwszy przewodnik Muzeum Fabryki, który wcześniej przepracował 40 lat w zakładach Poltex, a także dziesiątki byłych pracowników, którzy chętnie podzielili się i pamiątkami i wspomnieniami.  Wszystkim współtwórcom Muzeum zadedykowana jest prowadzona od lat księga „Ludzie i ich fabryka”, która w urodzinowy weekend po raz pierwszy zaprezentowana zostanie w formie cyfrowej.

Przez sześć lat działalności Muzeum Fabryki odwiedziło około 200 000 osób. Każdego roku odbywa się w nim kilkanaście wystaw czasowych, projektów edukacyjnych, a także plener malarski. Tu spotkać można ducha Izraela Kalmanowicza Poznańskiego w dniu jego urodzin, tu 4000 odwiedzających zagląda w Noc Muzeów, tu obchodzony jest wciąż Dzień Włókniarza i spotykają się „Polteksiacy”. 

Nowoczesne media, interaktywność wielu fragmentów wystawy, historyczne stroje, autentyczność eksponatów, działające maszyny sprawiają też, że coraz popularniejsze stają się tutejsze muzealne lekcje historii. Wybierać można spośród dwudziestu tematów zajęć skierowanych do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Przewodnicy  muzeum są też znakomicie przygotowani do podjęcia zagranicznych gości, co zostało ostatnio docenione przez wydawnictwo Let's Go Publications, które wydaje znaną i prestiżową serię przewodników podróżniczych. Również w 2012 roku Muzeum Fabryki otrzymało rekomendację od użytkowników największego portalu dla podróżujących – TripAdvisor.

 

Nadesłał:

Manufaktura
http://www.manufaktura.com

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl