Na atrakcyjność nieruchomości wpływa rozbudowana infrastruktura kolejowa.
Czas dojazdu do pracy to dla Polaków wciąż jedno z najważniejszych kryteriów uwzględnianych przy wyborze miejsca zamieszkania. Stolice aglomeracji to z kolei lokalne centra na rynku pracy. Sprawne połączenie z takimi miejscami zawsze znajduje odbicie w cenie nieruchomości. Dzięki dobrej komunikacji
Czas dojazdu do pracy to dla Polaków wciąż jedno z najważniejszych kryteriów uwzględnianych przy wyborze miejsca zamieszkania. Stolice aglomeracji to z kolei lokalne centra na rynku pracy. Sprawne połączenie z takimi miejscami zawsze znajduje odbicie w cenie nieruchomości. Dzięki dobrej komunikacji szynowej możemy zamienić mieszkanie w miejskim blokowisku na dom z ogródkiem nie tracąc przy tej okazji dodatkowych godzin spędzonych w samochodzie. Przykładem jest podpoznańska Dąbrówka – jedna z najlepiej skomunikowanych miejscowości w Wielkopolsce.
Według badań Homo Homini 45 proc. mieszkańców dużych polskich miast jest niezadowolona z swojej obecnej przestrzeni życiowej, a aż 52 proc. chętnie wyprowadziłoby się do domu pod miastem. Sprawna komunikacja jest z kolei dla nich najważniejsza w miejscu zamieszkania (33 proc. wskazań). Co ciekawe mieszkańcy domów na przedmieściach wcale nie myślą o emigracji do miasta. To dlatego, że mieszkanie na przedmieściach ma wiele zalet.
Powodzeniem wśród klientów szukających nieruchomości za miastem cieszą się tylko te, które dysponują rozbudowaną siecią infrastruktury. Z tego względu firmy deweloperskie, decydując się na kolejne inwestycje, uwzględniają plany rozwoju infrastruktury komunikacyjnej miast. Lokują nowe kompleksy mieszkalne w miejscach, gdzie mają powstać nowe drogi, mosty lub stacje kolejowe, które podnoszą atrakcyjność miejsca zamieszkania. Potwierdza to fakt, że niektórzy inwestorzy sami odnawiają, a nawet budują przystanki kolejowe.
Ze względu na wyjątkową lokalizację wyróżnia się Osada Leśna i Leśna Polana, inwestycje realizowane w podpoznańskiej Dąbrówce. Dojazd do centrum Poznania z Dąbrówki ułatwia nowa droga S11 oraz dwujezdniowa ul. Bukowska. Poza tym, dzięki obecności stacji kolejowej, mieszkańcy zyskali cenną alternatywę w zakresie wyboru sposobu dojazdu do pracy – mogą korzystać z pociągów.
Dodatkowo od grudnia na trasie Poznań-Zbąszynek, czyli właśnie przez Dąbrówkę, pasażerów wożą pociągi Elf. Samorząd kupił pociągi za blisko pół miliarda złotych. Są nowoczesne i rozwijają prędkość do 160 km na godz. Znajduje się w nich 450 miejsc dla pasażerów. - Dojazd pociągiem do Poznania zajmuje aktualnie 13 minut. Tak dobre połączenie komunikacyjne stanowi gwarancję wzrostu wartości inwestycji. Dzięki temu dojazd do pracy pociągiem jest krótszy i wygodniejszy niż przeciskanie się przez miasto autobusami czy stanie w samochodowym korku – mówi Adam Wędrychowicz ze spółki Linea.
Przy zakupie mieszkania na przedmieściach warto zwrócić szczególną uwagę na miejsca z dobrą komunikacją kolejową oraz rozbudowaną infrastrukturą drogową. Na rynku możliwe jest znalezienie relatywnie taniego mieszkania na obrzeżach miasta skąd dojazd do centrum zajmie niewiele czasu.
Nadesłał:
AlicjaDahlke
|