Na co uważać przy odbiorze nowego mieszkania od dewelopera?
Zakup mieszkania od dewelopera odbywa się najczęściej kilkuetapowo. Po podpisaniu umowy wstępnej, klient oczekuje na dokończenie budowy.
Umowa sprzedaży
Następnie podpisuje właściwą umowę sprzedaży nieruchomości i może odebrać mieszkanie od zbywcy. Należy skrupulatnie przeprowadzić formalny odbiór mieszkania, nie zapominając o spisaniu protokołu odbioru. Nie wierzmy nigdy „na słowo”, że mieszkanie nie posiada żadnych wad i jest gotowe do zamieszkania. Kupujący powinien dokonać oględzin przed zawarciem ostatecznej transakcji.
Sprawdzenie stanu mieszkania
Przed przyjęciem kluczy do nowego mieszkania i podpisaniem protokołu odbiorczego, kupujący powinien sprawdzić, czy wszystkie ustalenia zawarte w umowie kupna-sprzedaży zostały w 100 proc. zrealizowane.
Protokół odbioru
Przy odbiorze mieszkania od dewelopera powinniśmy zadbać o swoje interesy. Odbiór mieszkania musi być dokonany zgodnie z istniejącym prawem, a na potwierdzenie zapoznania się ze stanem nieruchomości, kupujący mieszkanie podpisuje protokół zdawczo-odbiorczy z deweloperem, zbywającym mieszkanie.
Odbiór oficjalny mieszkania kupowanego od dewelopera zagwarantowany został konsumentom przez ustawę z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Powinien być dokonywany w obecności kupującego i sprzedającego - dewelopera lub jego przedstawiciela. Kupujący powinien sprawdzić, czy:
• stan mieszkania odpowiada wcześniejszym ustaleniom,
• otrzymał klucze do mieszkania i przynależnych do niego pomieszczeń, np. piwnicy czy garażu,
• mieszkanie nie posiada żadnych wad.
Odbioru mieszkania należy dokonywać w ciągu dnia, ponieważ światło dzienne ułatwia dostrzeżenie ewentualnych wad. Na spotkanie z deweloperem należy zabrać ze sobą umowę przedwstępną zakupu nieruchomości, projekt mieszkania i schematy instalacji. Dokumenty trzeba skonfrontować ze stanem faktycznym.
Protokół zdawczo-odbiorczy
Jeśli wszystko jest w należytym stanie, kupujący może odebrać mieszkanie. W przeciwnym wypadku, jeśli zauważy on wady w lokalu w momencie odbioru, musi umieścić swoje zastrzeżenia w protokole zdawczo-odbiorczym. W dokumencie tym muszą znaleźć się wszelkie niezgodności ze stanem faktycznym lokalu, a specyfikacją otrzymaną od dewelopera.
Protokół jest dokumentem pozwalającym na wskazanie deweloperowi wszelkich usterek w mieszkaniu, które powinny być usunięte. Jest on jednocześnie podstawą do dochodzenia praw konsumenta w sądzie, jeśli byłaby taka konieczność.
W ciągu 14 dni od podpisania protokołu, deweloper ma obowiązek doręczenia nabywcy mieszkania oświadczenia o uznaniu wad lub oświadczenia o odmowie uznania wad oraz o jej przyczynach. Następnie, w ciągu 30 dni od podpisania protokołu deweloper musi usunąć wady w obrębie mieszkania.
Nadesłał:
crocko7
|