Na co zwracać uwagę przy wyborze balustrady na schody


Na co zwracać uwagę przy wyborze balustrady na schody
2014-07-07
Balustrady stanowią atrakcyjne, efektowne wykończenie wnętrza. W zależności od projektu, mogą dominować, stanowiąc wyrazisty element dekoracyjny lub pozostawać w cieniu. Balustrady wykonywane są z wielu różnych materiałów.
Balustrady drewniane

Dzięki zastosowaniu balustrad wykonanych z drewna, wnętrza stają się bardziej przytulne i ciepłe. Dlatego też, przez wiele lat drewniane balustrady cieszyły się ogromną popularnością. 
Balustrady drewniane dopasowuje się do schodów i wykonuje z tego samego gatunku drewna, z którego stworzone zostały wykończenia stopni lub podstopnice. Do najczęściej wybieranych gatunków drewna należą: dębina (ze względu na tradycyjny, ciepły odcień i wysoką trwałość), drewno bukowe (ze względu na bardzo efektowny wygląd, jasny odcień i wysoką trwałość), drewno sosnowe, jesionowe i wiązowe, a także niezwykle atrakcyjne drewno egzotyczne, przede wszystkim: ipe, merbau, teak i bambus.

Obecnie, bardzo często naturalne, tradycyjne drewno łączone jest z nowoczesnymi, „zimnymi” materiałami, takimi jak szkło i stal, które nadają masywnym, drewnianym balustradom odrobiny lekkości. Innym rozwiązaniem, „odciążającym” balustrady drewniane, jest zastosowanie wypełnienia w postaci pionowych lub poziomych listew i tralek (prostych lub zdobionych).
Dzięki swojej ponadczasowej uniwersalności, balustrady drewniane sprawdzają się zarówno w domach, w których dominuje klasyczny, swojski styl, jak i w bardzo niekonwencjonalnych, futurystycznych wnętrzach. 

Zalety balustrad drewnianych:
  • możliwość dowolnego kształtowania balustrady, dzięki łatwej obróbce drewna
  • nadawanie wnętrzom przyjaznego, domowego charakteru
  • duże możliwości aranżacyjne – pasują zarówno do wnętrz tradycyjnych, jak i nowoczesnych
  • łatwość utrzymania
  • możliwość pomalowania na dowolny kolor 
Wady balustrad drewnianych:
  • w celu zapewnienia stabilności, poszczególne elementy balustrady są stosunkowo grube, co może być nadmiernie przytłaczające w niewielkich pomieszczeniach


Balustrady metalowe

Metal jest bardzo wdzięcznym materiałem. Podatny na szlifowanie, polerowanie, żłobienie, kucie czy malowanie, daje ogromne możliwości jako element wystroju wnętrza. Balustrady metalowe mogą przybierać nie tylko formy bardzo proste, minimalistyczne i nowoczesne, ale także tradycyjne, bogato zdobione, w stylu secesyjnym czy art déco.
Do niedawna, konstruując balustrady, wybierano przede wszystkim mosiądz (wymaga, regularnego, częstego polerowania), mosiądz oksydowany, aluminium i czarną stal. 
Obecnie największą popularnością cieszy się balustrada nierdzewna, wykonana ze stali szlifowanej lub polerowanej. Niestety balustrady takie są podatne na zabrudzenia i uszkodzenia (w formie delikatnych zarysowań). Utrzymanie atrakcyjnego wyglądu metalowych balustrad wymaga dużego nakładu pracy. 
Wśród metalowych wypełnień największym zainteresowaniem cieszą się pionowe, poziome lub gięte pręty i rurki. We wnętrzach bardzo nowoczesnych wykorzystać można także wypełnienia z metalowej siatki lub stalowych linek, podobnych do tych, jakie stosowane są na statkach, do podtrzymywania masztów. 


Zalety balustrad metalowych:
  • podatność na wszelkiego rodzaju obróbkę
  • możliwość pomalowania na dowolny kolor 
  • łatwość tworzenia efektownych połączeń z drewnem i szkłem

Wady balustrad metalowych:
  • trudności w utrzymaniu
  • zimne w dotyku
  • podatność na zabrudzenia, zarysowania, matowienie


Balustrady szklane

Balustrady szklane sprawdzają się najlepiej w nowoczesnych wnętrzach – nie zaburzają harmonii otwartych, przestronnych pomieszczeń, doświetlają je, powiększają optycznie, a przy tym pozostają niemal niewidoczne.
Najczęściej stosuje się szklane wypełnienia w metalowych ramach, ze specjalnymi uchwytami ze stali szlachetnej. Możliwe jest także tworzenie balustrad całoszklanych, w których nie występują pionowe elementy mocujące. Szkło, z jakiego wykonywane są balustrady, jest niezwykle trwałe, w pełni bezpieczne, odporne na uszkodzenia (zwłaszcza, gdy wykorzystywane jest szkło bezodpryskowe). Dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa, stosuje się szkło warstwowe (klejone), hartowane lub zbrojone.
Jeśli chodzi o walory estetyczne, balustrady szklane dostępne są w wielu wersjach: ze szkła przezroczystego, matowego, przyciemnianego, rowkowanego, płaskiego czy giętego, a nawet w formie witrażów. Można je także kolorować lub umieszczać na nich nadruki.

Zalety balustrad szklanych:
  • nowoczesność i atrakcyjny wygląd
  • duże możliwości aranżacyjne – można je łączyć z drewnem, cegłą, betonem, metalem, kamieniem czy tworzywami sztucznymi; co więcej – pasują do każdej kolorystyki wnętrz
  • bezpieczeństwo – są niezwykle trudne do stłuczenia, a w ekstremalnych przypadkach nie rozpadają się one na ostre kawałki
  • nadawanie wnętrzom lekkości i przestronności
  • łatwość w utrzymaniu


Bezpieczeństwo i wygoda

Oryginalny, atrakcyjny wygląd to nie wszystko. Nie zapominajmy, że dom powinien być przede wszystkim bezpiecznym miejscem, wyposażonym w funkcjonalne sprzęty. Zwróćmy więc uwagę na dobre, solidne mocowanie balustrady do schodów oraz optymalne rozmieszczenie słupków nośnych (zazwyczaj rozmieszcza się je regularnie co 90-120 cm). Zastanówmy się też dwa razy, zanim zdecydujemy się na efektowne, kanciaste poręcze o prostokątnym przekroju. Najwygodniejsze są bowiem poręcze o okrągłym (lub zbliżonym do okręgu) przekroju o średnicy około 7 cm. Unikajmy ostrych kantów i wykończeń, mogących pokaleczyć dłonie lub stanowić zagrożenie w przypadku potknięcia, etc.

Nadesłał:

INPRO-WELD
http://inpro-weld.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl