Na czym gotować?


2015-03-18
Każdy remont w mieszkaniu rodzi nie tylko ból głowy związany z nadchodzącymi wydatkami, ale też z potrzebą dokonywania wyboru. Jaki kolor? Jaka moc? Jakie parametry? Jaka klasa? I tak dalej...

Problem wyboru, czy też problem z wyborem jest o tyle istotny, że z jednej strony jesteśmy zalani informacją o różnych produktach, a z drugiej kupując nastawiamy się, że dana lodówka czy kuchenka posłuży nam latami. To że najczęściej nie posłuży, to już zupełnie inna sprawa.

Płyta kuchenna. Niby prosty wybór. Ma nam służyć do gotowania, łatwo się czyścić, szybko nagrzewać i być energooszczędna. Czyli jaka? Gazowa, ceramiczna czy indukcyjna? Cztero czy pięciopolowa? Smaczek kolorystyczny na koniec: czarna, biała, lodowa, antracytowa, ciemno srebrna, kremowa, pistacjowa, piaskowa, popielata czy może w kolorze szampana?

Droższą czy tańszą?

Płyta gazowa czy indukcyjna. Ta druga nęci wyglądem, ale z całą pewnością koszt jej zakupu jest znacznie wyższy niż popularnej wciąż „gazówki”. Nawet jeżeli potrzebne będzie doprowadzenie gazu. Dla porównania: ceny płyt indukcyjnych wynoszą średnio 2000 złotych, podczas gdy gazowe – dobrej jakości – można kupić za 500, 600 złotych mniej. Pamiętać trzeba, że nie wszystkie garnki i patelnie nadają się do indukcji. Dochodzi zatem koszt wymiany wyposażenia szafki z garnkami.

Wygląd ogrywa niebagatelną rolę, toteż jak wspomniano indukcja bije na głowę płyty gazowe prostotą i nowoczesnością.

Koszty eksploatacji

Co ciekawsze codzienne koszty eksploatacji są porównywalne. W testach płyta indukcyjna w niewiele mniejszym stopniu obciąża nasz domowy budżet niż używanie do gotowania gazu. Jeżeli natomiast chodzi o czas gotowania indukcja znów bierze górę. Podobnie jest z bezpieczeństwem i czyszczeniem. Niestety, mimo iż w płytach gazowych coraz częściej instalowane są czujniki przeciwpyłowe, odcinające gaz w przypadku na przykład zalania palnika, płyta indukcyjna zapewnia większe bezpieczeństwo użytkowania (zwłaszcza przy małych dzieciach). Kto choć raz musiał czyścić kratki płyty gazowej, doceni płaską powierzchnię indukcji (ale uwaga, środki do jej czyszczenia są droższe, a na dodatek łatwiej o uszkodzenie przy niewłaściwej konserwacji).

Zaprogramuj zakup

Wreszcie wspomniana nowoczesność. Zaprogramowanie gotowania (funkcje szybkiego gotowania, system automatycznego zagotowania, który po pewnym czasie zmniejsza moc płyty i danie „dochodzi”; opcje” „pauza, stop, go”) możliwe są tylko przy płytach indukcyjnych.

Wiele przemawia zatem za wyborem gotowania indukcyjnego. Koniec problemu? Ależ skąd! Pojawia się nowy: „którą z indukcyjnych wybrać?”

Nadesłał:

Ewka Kowal

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl