Najlepszy raport społeczny w Polsce – Raport zrównoważonego rozwoju CEMEX Polska 2011-2012


Najlepszy raport społeczny w Polsce  – Raport zrównoważonego rozwoju CEMEX Polska 2011-2012
2013-12-10
Raport zrównoważonego rozwoju CEMEX Polska został uznany przez Jury konkursu Raporty Społeczne oraz środowisko dziennikarskie za najlepiej sporządzony raport w 2013 roku otrzymując Nagrodę główną i Nagrodę dziennikarzy.

Raport CEMEX został wybrany z pośród 32 raportów zgłoszonych do VII edycji konkursu. Po raz pierwszy zarówno Jury konkursu głównego jak i Jury dziennikarskie zgodnie uznało Raport społeczny tej samej firmy jako najlepszy.

Jury konkursu głównego VII edycji doceniło Raport CEMEX Polska za przedstawienie informacji w kompleksowy sposób, umożliwiając czytelnikowi wyrobienie sobie całościowego obrazu działalności organizacji i jej skutków oraz wiarygodność prezentowanych danych, opis funkcjonujących struktur, procesów i mechanizmów kontroli umożliwiających prawidłowe przedstawienie informacji o skutkach działań firmy. W skład Jury konkursu głównego wchodzą przedstawiciele biznesu, stowarzyszeń pracodawców, organizacji pozarządowych i ministerstw.

Jury dziennikarskie przyznając nagrodę doceniło nasz Raport za zwięzłą strukturę i wyważenie kwestii, podkreślając aspekty komunikacyjne obejmujące takie obszary jak: przejrzysta struktura raportu i łatwość poruszania się po raporcie, jasność przekazu, zwięzłość, dostępność dla czytelników, wygląd raportu, sposoby prezentacji danych i innowacyjność podejścia oraz efektywność ekologiczna w produkcji raportu. W skład Jury dziennikarzy wchodzą przedstawiciele największych polskich dzienników, portali internetowych i radia.

W imieniu firmy nagrody odebrał Przemysław Oczyp – Koordynator Zrównoważonego Rozwoju CEMEX Polska.

Jest to drugi wydany przez CEMEX Polska raport i drugi nagrodzony – Raport zrównoważonego rozwoju CEMEX Polska 2010 otrzymał wyróżnienie Ministerstwa Gospodarki w V edycji konkursu Raportu Społeczne. „Tegoroczna podwójna nagroda jest dla nas szczególnie cenna, ponieważ w tworzenie Raportu zaangażowaliśmy naszych interesariuszy: pracowników, przedstawicieli samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych i klientów. To także ogromne zobowiązanie na przyszłość i motywacja do dalszej inwestycji w działania CSR. Przygotowanie publikacji dało nam okazję do podsumowania naszych działań w ostatnich latach.  W poprzednim Raporcie zobowiązaliśmy się do szeregu działań, które w latach 2011-2012 konsekwentnie realizowaliśmy, i które opisujemy w aktualnym Raporcie. Jednocześnie ustanowiliśmy zobowiązania na kolejne lata naszej działalności. Praca nad raportem była dla nas pozytywnym doświadczeniem, dzięki któremu mogliśmy się wiele nauczyć” – mówi Izabella Rokicka – Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej i Marketingu CEMEX Polska.

Integralną częścią strategii biznesowej CEMEX Polska jest strategia zrównoważonego rozwoju. Realizując cele gospodarcze CEMEX Polska pamięta, że rozwojowi ekonomicznemu musi towarzyszyć dbałość o środowisko naturalne oraz o pracowników i społeczności w których działa. W swojej działalności firma poświęca dużo uwagi zarządzaniu wpływem na otoczenie, między innymi na ograniczaniu negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne oraz na wspieraniu inicjatyw proekologicznych i prospołecznych.

CEMEX Polska jako jedyna firma z branży budownictwo i nieruchomości zdecydował się na wydanie i zgłoszenie raportu zrównoważonego rozwoju do konkursu Raporty Społeczne 2013. Firma jest otwarta na stały dialog dlatego na początku 2013 roku przeprowadziła sesje dialogu z interesariuszami według międzynarodowego standardu AA 1000 SES. Na podstawie uzyskanych informacji i z uwzględnieniem wytycznych Global Reporting Initiative (GRI) został opracowany Raport zrównoważonego rozwoju obejmujący lata 2011 i 2012. CEMEX Polska publikuje Raport zrównoważonego rozwoju co dwa lata,  porusza w nich tak istotne kwestie jak dbałość o środowisko naturalne, troska o rozwój i bezpieczeństwo pracowników oraz działalność prospołeczna firmy. Przedstawione informacje oparte zostały o zasady kompletności i istotności dla interesariuszy, a także o zasadę wywarzenia, co oznacza, że opisane zostały pozytywne jak i negatywne informacje na temat problemów i wyzwań z jakimi się zetknęła firma CEMEX Polska w ostatnich dwóch latach. Raport został pozytywnie zweryfikowany na podstawie przeprowadzonego zewnętrznie audytu, podkreślając tym rzetelność przedstawionych danych. Raport zrównoważonego rozwoju CEMEX Polska za lata 2011-2012 dostępny jest na stronie: www.cemex.pl

Organizatorami konkursu są Forum Odpowiedzialnego Biznesu, PwC oraz SGS. Głównym celem jest zwrócenie uwagi na znaczenie raportowania pozafinansowego i wskazanie dobrych praktyk w tym zakresie. Dzięki tej inicjatywie wyróżniane są przedsiębiorstwa, które nie tylko prowadzą działalność, biorąc pod uwagę interes społeczeństwa i środowiska, ale także potrafią w sposób jasny, przejrzysty i wiarygodny zaprezentować swoje dokonania w publikowanych raportach. Konkurs  przyczynia się do transparentności działań organizacji i podejmowania dialogu z interesariuszami.

W skład Jury konkursu Raporty Społeczne wchodzą: Mirella Panek-Owsiańska – Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Krzysztof Więckiewicz - Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Dominika Wierzbowska - Ministerstwo Gospodarki, Zbigniew Gajewski - Konfederacja Lewiatan, Katarzyna Rózicka - Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Piotr Onikki-Górki - Business Centre Club, prof. Witold Orłowski - Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej, dr Piotr Wachowiak - Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, prof. UEK, dr hab. Janina Filek - Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, dr Piotr Rogala -Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Tomasz Wiśniewski - Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Kamil Pluskwa-Dąbrowski - Federacja Konsumentów, Sławomir Brzózek - Fundacja Nasza Ziemia, Paweł Prochenko - Fundacja Komunikacji Społecznej.

W skład Jury Dziennikarzy wchodzą: Maciej Danielewicz - Polska Agencja Prasowa, Zbigniew Grzegorzewski - Grupa Onet.pl, Biznes.pl, Piotr Mazurkiewicz – Rzeczpospolita, Krzysztof Polak - Dziennik Gazeta Prawna, Katarzyna Zachariasz - Gazeta Wyborcza i Wyborcza.biz, Karolina Zbytniewska - Euractiv.pl, Katarzyna Bachnik – Harvard Business Review Polska, Wiktor Legowicz - Program III Polskiego Radia, Paweł Oksanowicz - Radio Pin.

Nadesłał:

PRIME IMAGE
http://www.primeimage.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl