Napęd okienny BDT firmy D+H w projekcie "Dom Optymalny"
Dom Optymalny to nowy projekt architektoniczny Roberta Koniecznego, którego celem jest stworzenie domu w oparciu o ideę zrównoważonego rozwoju.
Do projektu Domu Optymalnego zostały wybrane produkty według pięciu zadań energetycznych postawionych przez budynkiem, takich jak: zapewnienie ciepła zimą, ochrona przed przegrzaniem latem, stały dopływ świeżego powietrza, odpowiednia ilość światła (dziennego i sztucznego) i wytwarzanie prądu na potrzeby gospodarstwa domowego. Elektryczny napęd okienny BDT, który znalazł zastosowanie w projekcie jest przeznaczony do naturalnej wentylacji. Urządzenie zapewnia stały dopływ powietrza – bez przeciągów i niekontrolowanej utraty ciepła. Wpływa też na poprawę jakości powietrza w mieszkaniu i ochronę budynku przed wilgocią.
Jak działa napęd BDT?
Urządzenie montuje się w miejscu klamki na oknach, które posiadają zawiasy z prawej bądź lewej strony, wyposażonych w kompatybilne okucia activPilot Comfort PADM (firmy Winkhaus). Napęd elektryczny BDT powoduje rozszczelnienie okna poprzez odsunięcie skrzydła od ramy o 6 mm, równomiernie na całym obwodzie skrzydła. Dzięki temu w pomieszczeniu następuje powolna wymiana powietrza. Wietrzenie przez okna z użyciem napędu BDT można realizować w wybranych pomieszczeniach np. charakteryzujących się dużą wilgotnością: łazienka, kuchnia itp. lub/i wymagających kontrolowanego otwierania okien: pokoje dziecięce, pokoje dla osób wymagających stałego nadzoru. Napęd sprawdzi się doskonale również w przypadku okien położonych na wysokościach niedostępnych z poziomu podłogi lub kiedy istnieje potrzeba wentylacji podczas nieobecności użytkowników. Ważną cechą napędu jest ponadto to, że podczas wentylacji okno zaryglowane jest w taki sam sposób, jak w pozycji zamkniętej zachowując klasę odporności na włamanie RC2.
Jak wentylowany będzie Dom Optymalny?
Cały system jest tak naprawdę bardzo prosty, a zarazem skuteczny. Jego sercem jest centralka sterująca pracą wybranych okien pionowych i połaciowych. Mniej więcej co godzinę okna wyposażone w napędy BDT rozszczelnią się, a w tym samym czasie automatycznie otworzą się okna połaciowe. Tym właśnie sposobem dom przewietrzy się nie tracąc zbyt dużo ciepła.
Zdrowy klimat bez otwierania okna
Zastosowanie napędu BDT to potwierdzona w badaniach Instytutu Fraunhofer IBP w Niemczech poprawa jakości powietrza w mieszkaniu i ochrona przed wilgocią. Dopływ świeżego powietrza w pomieszczeniu ma wpływ na komfort życia, ale też na dobre samopoczucie i zdrowie. Widocznymi efektami braku właściwej wentylacji są nieustannie zaparowane szyby, pojawianie się grzybów i pleśni oraz wnikanie wilgoci do ścian budynków. Kurz i roztocze, unoszące się w niewietrzonym pomieszczeniu, mogą powodować podrażnienie błon śluzowych, przeziębienie, bóle głowy czy alergie. BDT niweluje wszystkie te problemy, zapewniając zdrowe powietrze na co dzień.
Wyróżniony design
Rygiel okienny BDT 010-RC do mikrowentylacji został finalistą Dobrego Wzoru 2014 – konkursu organizowanego corocznie przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Tegoroczna 21. edycja odbywała się pod patronatem Ministra Gospodarki. Celem konkursu jest wyróżnienie produktów i usług charakteryzujących się wysoką jakością wzornictwa, a także wspieranie producentów.
Więcej informacji na stronie: dlaciebie.dom-optymalny.pl
Przykład zastosowania napędu BDT
Wizualizacja Domu Optymalnego
D+H Polska (PRESS BOX)