Nasze dzieci nie nauczą się tego w szkole, za to w Finlandii…


Nasze dzieci nie nauczą się tego w szkole, za to w Finlandii…
2015-05-26
O czym mowa? O podstawowej umiejętności XXI wieku – szybkim, bezwzrokowym pisaniu na klawiaturze. Finlandia zapowiedziała, że od jesieni 2016 roku wprowadza w szkołach naukę szybkiego pisania na komputerze, gdyż realnie to ta umiejętność jest coraz istotniejsza w codziennym życiu, nauce i pracy.

- Biegłe posługiwanie się klawiaturą jest ważne w skali ogólnokrajowej –  wyjaśniła Minna Harmanen z Narodowej Rady ds. Edukacji.

 

Trudno się z tym nie zgodzić, gdy już dzieci w wieku 8-10 lat piszą maile, czatują i odrabiają część prac domowych, korzystając z klawiatury. Bez opanowania metody szybkiego pisania, marnują 2/3 czasu spędzonego przed komputerem i utrwalają złe nawyki w pisaniu. Już teraz ponoszą widoczne straty, a w przyszłości będzie jeszcze gorzej. Coraz częściej od pracowników wymaga się specjalnego certyfikatu potwierdzającego umiejętność szybkiego pisania na klawiaturze. Coraz częściej duże korporacje wymagają tej umiejętności w procesach rekrutacyjnych.

Idealny moment, aby nauczyć się szybko pisać na klawiaturze to 9-10 lat. Wtedy przychodzi to niemalże naturalnie. U dorosłych jest to daleko bardziej skomplikowany proces, ponieważ mają oni zakorzeniony przez lata nawyk szukania liter. Podczas takiego szukania gubi się wątek i rozprasza myśli, tracąc w ten sposób około 2/3 mocy przerobowych. Męczy się również wzrok.

Umiejętność szybkiego pisania na klawiaturze pozwala nawet o połowę ograniczyć czas, jaki dziecko potrzebuje na odrobienie zadań domowych. Znacznie zwiększa też tempo uczenia się, gdyż wyćwiczenie automatyzmu ruchów na klawiaturze pozwala na lepsze skupienie się na tekście. Wyrabia również nawyk trzymania prostych pleców – bezcenny wśród dzieci. Patrząc przez pryzmat przyszłej kariery zawodowej, szybkie pisanie jest również nieodzowne. W krajach zachodnich już dziś jest tak samo ważne w procesie przyjmowania do pracy jak znajomość języków obcych.

W dzisiejszych czasach już od najmłodszych lat dzieci spędzają czas przed klawiaturą i ekranem komputera. I choć tablety i smartfony stają się popularne, to przecież właśnie komputer stoi w głównym miejscu domu. I tak jeszcze długo pozostanie. Każde dziecko ma jakąś pracę domową do wykonania, a szkoły coraz częściej zachęcają do wykonania jej na komputerze. Trzeba napisać wypracowanie, opracować tekst…  W tym może pomóc szybkie pisanie.

Dla dorosłych ćwiczenia w szybkim pisaniu mogą być żmudną pracą, bo trzeba wpisywać te same litery wielokrotnie.  Dla dziecka natomiast jest to czysta  frajda. Dlaczego? Ponieważ dziecko lubi powtarzać wielokrotnie te same czynności i czerpie z tego ogromną przyjemność. Dlatego właśnie naukę szybkiego pisania na klawiaturze należy zacząć jak najwcześniej. Jedynym ograniczeniem jest wielkość rąk. Są już specjalne kursy dla dzieci w wieku 8-12 lat, uczące poprzez zabawę! Tak jest w przypadku rynkowej nowości – gry edukacyjnej do nauki szybkiego pisania Kaczor Donald Reporter, która powstała specjalnie z myślą o dzieciach. Składa się z 18 różnych gier, które dzieją się w tak uwielbianym przez najmłodszych Kaczogrodzie. Takie kursy wzmagają naturalne zainteresowanie dziecka nauką. Nie są niczym wymuszonym.

 

Ucząc dziecko szybkiego pisania na klawiaturze, dajemy mu lepszy start w dorosłe życie. Będzie ono  nie tylko poświęcać mniej czasu na odrabianie prac domowych, ale też szybciej przyswajać informacje, bo konieczność szukania liter na klawiaturze nie będzie odciągać jego uwagi od tekstu. Dzieci, które potrafią szybko pisać na klawiaturze, potrzebują nawet o połowę mniej czasu na przygotowanie wypracowania niż pozostali rówieśnicy. Łatwiej też zapamiętują materiał. Jeśli piszą na klawiaturze z prędkością  ok. 60 znaków na minutę, to znaczy, że potrzebują nawet godziny, aby przepisać pracę domową zajmującą jedną stronę. Już przyspieszenie do 120 znaków na minutę pozwala skrócić ten czas o połowę!

My sami w pracy spędzamy wiele godzin przed komputerem. Kiedy nasze dzieci zaczną swoje kariery zawodowe, komputery staną się nieodzowne. Efektywne z nich korzystanie – w tym szybkie pisanie na klawiaturze – będzie więc tak samo ważną umiejętnością jak dziś znajomość języków obcych. Warto pomyśleć o tym zawczasu. Wystarczy poświęcić nie więcej niż pół godziny dziennie, żeby po pięciu miesiącach nasze dziecko stało się mistrzem w szybkim pisaniu na komputerze. A do tego nauka szybkiego pisania to naprawdę świetna zabawa!

 

***

Nowa Era to wiodące wydawnictwo edukacyjne w Polsce z kompleksową i nowoczesną ofertą obejmującą wszystkie etapy edukacyjne oraz wszystkie przedmioty, w tym także języki obce oraz największy w Polsce wybór kartografii szkolnej. Ofertę Nowej Ery uzupełniają nowoczesne rozwiązania informatyczne i oprogramowanie wspomagające zarządzanie oświatą (firma VULCAN).

 

Nadesłał:

JBcomm

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl