Nauka historii – czyli jak przygotować się do egzaminu gimnazjalnego


Nauka historii – czyli jak przygotować się do egzaminu gimnazjalnego
2018-04-25
Nauka historii zazwyczaj kojarzy nam się z zapamiętywaniem na pamięć dużej ilości dat i nazwisk. Poniżej znajdziecie kilka przydatnych informacji dotyczących przygotowań do egzaminu gimnazjalnego z historii.

Jak wygląda egzamin gimnazjalny?

Część humanistyczna egzaminu gimnazjalnego ma za zadanie sprawdzić wiedzę z trzech przedmiotów: języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie oraz historii. Siłą rzeczy przygotowanie się do tego egzaminu musi obejmować dużą ilość materiału.

Najlepszą formą przygotowań jest rozwiązywanie arkuszy gimnazjalnych z poprzednich lat. Jest to świetne ćwiczenie, pozwala nie tylko zweryfikować swoją wiedzę, ale również oswoić się z formą egzaminu. W czasie rozwiązywania arkuszy bardzo szybko można sprawdzić, jakie ma się luki w wiedzy a następnie nad nimi popracować.Źródła wiedzy

W czasie przygotowań do egzaminu gimnazjalnego warto korzystać z tekstów źródłowych i map. Bardzo ważną umiejętnością jest prawidłowe ustalenie chronologii zdarzeń. Aby dobrze zdać egzamin należy właściwie umiejscowić konkretne zdarzenie historyczne na osi czasu. Przed przystąpieniem do egzaminu należy powtórzyć wiadomości dotyczące epok i wydarzeń a także najwybitniejszych artystów dla danego okresu.Najczęstsze pytania

W czasie egzaminu gimnazjalista należy między innymi rozpoznać obiekty architektoniczne oraz dzieła sztuki i dopasować je do właściwej epoki historycznej. Bardzo często jednym z zadań jest prawidłowe ułożenie na osi czasu wydarzeń z historii Polski.

Kolejnym zadaniem jest prawidłowe dokończenie zdania. Uczeń musi wybrać właściwą odpowiedź spośród czterech dostępnych.O czym należy pamiętać?

Aby zdobyć na egzaminie dużą ilość punktów trzeba przede wszystkim się do niego solidnie przygotować. Warto w tym celu korzystać ze sprawdzonych podręczników takich jak na przykład zeszyt ćwiczeń „Śladami przeszłości 3”  czy „Repetytorium gimnazjalisty historia gimnazjum na 5”.

Materiału do opanowania jest dużo więc warto się uczyć systematycznie. Taki sposób nauki pozwala uniknąć niepotrzebnego stresu przed i w czasie trwania egzaminu.   

Przed zaznaczeniem odpowiedzi warto przeczytać polecenie przynajmniej dwa razy. Pytania bywają podchwytliwe czasami na przykład trzeba zaznaczyć nie odpowiedź prawdziwą, lecz fałszywą. Dlatego przede wszystkim w czasie egzaminu należy być skoncentrowanym i uważnym.Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl