Nawigacja satelitarna poprawia bezpieczeństwo oraz oszczędza


2012-04-09
Instytut Motoryzacji Zaawansowanej (Institute of Advanced Motorists - IAM) przedstawił listę najważniejszych środków bezpieczeństwa, które powinni podejmować kierowcy podróżujący autostradami. Wśród nich, bardzo ważną rolę odgrywa nawigacja satelitarna.

Najlepsze urządzenia GPS pobierają najnowsze aktualności i komunikaty z tablic informacyjnych autostrady i przekazują je kierowcy tak, aby był świadomy warunków panujących na drodze.

 

Korki, objazdy i zmiany ograniczeń prędkości to tylko niektóre ważne informacje potrzebne do zaplanowania podróży oraz zaoszczędzenia czasu. Na coraz bardziej zatłoczonych autostradach, nawigacja GPS pozwala kierowcom trzymać się właściwego pasa ruchu, co redukuje liczbę nieuzasadnionych zmian pasa, a tym samym zmniejsza ryzyko zatorów i spowolnienia ruchu na drodze. Nawigatory satelitarne umożliwiają również zaplanowanie bezpiecznego zjazdu z autostrady.

 

Kierownik ds. szkoleń w IAM, Simon Elstow, wyjaśnia: „Dla zachowania bezpieczeństwa przy zmianie pasa ruchu, sprawdzaj lusterka i obserwuj bacznie ruch dookoła Twojego pojazdu. Przed wykonaniem manewru upewnij się dwukrotnie, czy jest to bezpieczne.”

 

Jednakże, już niedługo kierowcy będą mieli w aucie do dyspozycji nie tylko nawigację GPS. W ciągu najbliższych kilku lat pojawi się nowy popularny trend wśród osób zmotoryzowanych, a mianowicie integracja smartfonów w samochodzie. Do roku 2016 około 92 milionów pojazdów na drogach będzie oferowało możliwość podłączenia smartfonu do deski rozdzielczej.

 

Producenci samochodów, tacy jak Mercedes i Toyota, idą w ślady Forda wprowadzając protokoły MirrorLink umożliwiające zaimplementowanie technologii, która w pełni zintegruje smarfon w formie cyfrowej bazy z nieograniczonym dostępem do internetu.

 

„Integracja smartfonu w samochodach pasażerskich stanowi nowy sposób na internet mobilny i wprowadzenie do auta informacji i rozrywki”, powiedział Anthony Cox, autor nowego raportu opublikowanego przez firmę Juniper Research.

 

Zakres dostępu do świata zewnętrznego z wnętrza samochodu coraz bardziej poszerza się. Już niedługo podróżni będą mogli zamówić przez internet pizzę, zdiagnozować strzykanie w kościach lub nawet obejrzeć swój ulubiony program telewizyjny – a to wszystko z kokpitu samochodu!

 

Już teraz dostępne są na rynku zintegrowane systemy nawigacji GPS i rozrywki, które mogą odtwarzać ulubione płyty DVD lub CD. Opcje te mają na celu uczynienie podróży samochodowych bardziej bezpiecznymi i przyjemnymi. Badania sugerują, że kierowcy dużo bardziej prawdopodobnie zrobią przerwę w długiej podróży autem, jeśli mają w samochodzie coś, co ich do tego zachęci. Systemy informacyjno-rozrywkowe doskonale spełniają tę funkcję i mogą być dla motoryzacji kolejnym krokiem w przyszłość.

Nadesłał:

zakarap

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl