Nawilżacz powietrza dla alergików


Nawilżacz powietrza dla alergików
2014-08-31
Nawilżacze powietrza mogą różnić się praktycznie wszystkim – nie tylko kształtem czy ceną, ale także sposobem wytwarzania mgiełki, energochłonnością, wydajnością i możliwościami dodatkowymi. Oto krótki przegląd najważniejszych różnic.

Sposób produkcji pary

Klasyczna metoda produkcji pary wodnej to oczywiście ogrzanie wody. Tu jednak pojawia się problem: jest to proces bardzo energochłonny (zasilacze tego typu mają moc rzędu 200-300 W) i powodujący powstanie dużych cząstek pary wodnej, co oznacza, że mają one ograniczoną zdolność oczyszczania powietrza i wyraźnie zwiększają wyczuwalną wilgoć. Alternatywą są nawilżacze ultradźwiękowe, które przy niższej mocy (do 50 W) produkują malutkie cząsteczki pary, rozpylane w pomieszczeniu przez wentylator, co zapewnia równomierne nawilżenie bez wyraźnego wrażenia wilgoci w mieszkaniu.

Nawilżacz powietrza parowy, ultradźwiękowy lub ewaporacyjny - Alsos.pl

Z olejkiem czy bez?

Niektóre nawilżacze mają dodatkowy zbiorniczek na olejki eteryczne. Ich użycie może korzystnie wpłynąć np. na redukcję objawów astmy, a także można je wykorzystać do szeroko rozumianej aromaterapii. Aby było to możliwe, konieczne jest użycie nawilżacza ze specjalnym dodatkowym zbiorniczkiem – olejki nie powinny być w większości nawilżaczy dodawane bezpośrednio do wody.

Wielkość zbiornika

Wielkość zbiornika jest jedną z tych cech, które określają, jak długo może być używany nawilżacz, zanim trzeba będzie uzupełnić poziom wody. Oczywiście wielkość zbiornika wpływa również na gabaryty nawilżacza co czasem jest dużo bardziej istotne. Małe nawilżacze podróżne mogą zmieścić tylko pół litra wody, natomiast duże nawilżacze mają zbiorniki o pojemności dochodzącej do 5 litrów. Oczywiście są też modele o pośredniej objętości zbiornika między 3 a 4 litry.

Cena

Cena jest elementem, który zazwyczaj rzuca się w oczy. Ponieważ jednak jest ona pochodną jakości i zastosowanych technologii, nie powinna raczej być używana jako kryterium podziału nawilżaczy na lepsze i gorsze – warto się nią zainteresować dopiero wtedy, kiedy znajdziesz dla siebie kilka dość podobnych nawilżaczy i brakuje Ci sensownego kryterium wyboru spośród tych kilku opcji.

Źródło grafik i informacji: Alsos.pl

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl