Nie od razu drukarkę zbudowano, czyli krótka historia druku


Nie od razu drukarkę zbudowano, czyli krótka historia druku
2016-06-06
Ciężko wyobrazić sobie, jaka byłaby nasza wiedza, gdybyśmy nie wymyślili sposobów na nanoszenie myśli na papier. Dziś druk towarzyszy nam praktycznie na każdym kroku. A jakie były jego początki?
Wbrew pozorom druk wcale nie wywodzi się z tekstu. Pierwsze próby nanoszenia obrazu na materiał mają swoje korzenie we wzornictwie. Przełomem było wynalezienie papirusu starożytnym Egipcie, a następnie papieru w Chinach datowane na początek I w.n.e. Dzięki temu wynalazkowi wymyślono technikę masowego powielania napisów i płaskorzeźb z kamienia, czyli estampaż, ale za pierwszy pełnowartościowy wyrób poligraficzny uznaje się odbitkę drzeworytniczą. Druk powstaje poprzez odbicie na papierze pokrytego farbą obrazu lub tekstu wyrytego w drewnianym klocku. Technika również powstała w Chinach i pierwszy raz na skalę masową została zastosowana przez prowadzących działalność misyjną buddystów. 
 
Kolejnym etapem rozwoju druku było wynalezienie tzw. ruchomej czcionki. W Europie czcionka weszła do powszechnego użytku dopiero w wieku XV. za sprawą Biblii Gutenberga, którego uznaje się za twórcę pierwszej przemysłowej metody druku. Jednak dziś już wiemy, że na Dalekim Wschodzie wynalazek datuje się na XI w., a niektórzy badacze twierdzą, że europejskim wynalazcą druku był żyjący na przełomie XIV i XV w. Holender Laurens Janszoon Coster.
 
Niemniej jednak wynalazek Gutenberga przez niektórych historyków uważany jest za koniec epoki średniowiecza. Wówczas druk jednej strony tekstu trwał ponoć nawet trzy dni. Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Pierwsza maszyna do pisania została opatentowana w 1714 r. przez brytyjskiego inżyniera Henry’ego Milla, a nieco ponad sto lat później wynalazek był już na tyle popularny, że swoje dzieła stworzyli na nim tacy pisarze jak Mark Twain czy Lew Tołstoj.
 
Kolejny etap rozwoju druku większość z nas już pamięta, gdyż jest to dzień, kiedy w naszych domach pojawiły się komputery osobiste, a drukarka atramentowa była już oczywistą konsekwencją upowszechnienia się urządzenia. 
 
Dziś na rynku dostępny jest ogromny wybór drukarek atramentowych i laserowych, urządzeń wielofunkcyjnych z funkcją skanera, kopiarki i faksu, z Wi-Fi i wejściem na PenDrive. Wysokiej klasy drukarki sprzedawane są w na tyle przystępnych cenach, że stanowią niezbędne wyposażenie nie tylko biur, ale często także prywatnych domów.
 
Bogaty wybór nowoczesnych drukarek laserowych i atramentowych oferuje www.xeromania.pl.

Nadesłał:

Alepos

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl