Niepełnosprawny aktywny w sieci


Niepełnosprawny aktywny w sieci
2013-02-27
Problem niepełnosprawności w Polsce jest coraz bardziej uwidoczniony. Dotychczas a szczególnie w latach sprzed 1997 r. kiedy to Polska podpisała Kartę ONZ dot. Osób niepełnosprawnych, niepełnosprawni w Polsce mieli jeszcze bardziej skomplikowane życie niż obecnie.

Potem w 2012 roku ratyfikowano Konwencję Osób Niepełnosprawnych co zapewne przyczynia się do dalszych, bardziej intensywnych działań.

Aby sprostać wymaganiom jakie są nałożone na Polskę w tych sprawach, powstaje coraz więcej uchwał i przepisów prawnych. To jest efekt rozpowszechniania i uwidaczniania egzystencji w społeczeństwie takich osób. Do tego dochodzi coraz większa liczba instytucji tj. fundacji, wolontariatów, stowarzyszeń, które efektywnie działają poprzez bezpośrednią pomoc, organizowanie zbiórek pieniężnych, pomoc konsultacyjną.

W miejscach publicznych oraz podczas budowy obiektów już na etapie wstępny czyli projektowym, dostosowuje się inwestycje do planów uwzględniających jak najmniejszą ilość barier architektonicznych dla niepełnosprawnych. To kilka widocznych na co dzień działań w kierunku integracji niepełnosprawnych i innych osób.

Jednak chyba najbardziej skutecznym sposobem na wszelkiego tego typu działania jest internet.

Jak wiadomo, internet stał się w pełni integralnym i obowiązkowym elementem życia codziennego. To właśnie dzięki temu medium, można skutecznie i szybko nagłośnić wydarzenia. Dodatkowo przez to, że wiele dziedzin internetowych to narzędzia darmowe,  są tzw. „oknami na świat z równymi szansami dla wszystkich”. Na pewno wpływ na to ma fakt, że dodając informacje na jakiś temat za pośrednictwem narzędzi w sieci, trafiamy do tysięcy a nawet milionów ludzi.

I właśnie to jest najbardziej pożądane jeśli chcemy działać na rzecz jakiegoś dobra.

Wracając do niepełnosprawnych, często bywa, że ci ludzie zaszywają się w swoim domu. W ten sposób stają się osamotnieni nawet gdy jest przy nich ktoś bliski. Każdy z nas potrzebuje kontaktów z ludźmi i nie tylko z osobami z rodziny. Mając takie życiowe nieszczęście jak trwałe unieruchomienie kończyn, skazani jesteśmy na wózek inwalidzki a to oznacza, że nie zawsze i wszędzie możemy się odnaleźć. Często jest spowodowane brakiem akceptacji ze strony innych ludzi. Osoby niepełnosprawne nie chcą być traktowani „inaczej”. Sami oni twierdzą i chcą aby zwracano na nich uwagę tak samo jak na innych.

Wspomniane narzędzia internetowe mogą być takim oknem, gdyż po pierwsze w sieci możemy być „niejawni” i nie zawsze od razu pokazywać siebie od strony niepełnosprawności. Niestety ale większość ludzi, innych przed całkowitym poznaniem, traktuje z góry nowe znajomości i opiera się na pozorach.

Dzięki internetu możemy poznać innych tych, których dotyczy problem. Tworzymy w ten sposób wspólnoty na szeroką skalę, w ramach których wzajemnie możemy sobie pomagać.

A znakomitym sposobem na takie właśnie nawiązywanie relacji z innymi ludźmi, jest aktywne uczestnictwo w różnych forach, blogach i portalach społecznościowych.

Jest wiele tego rodzaju stron lecz zazwyczaj spotykamy się z portalami ogólnymi lub tematycznymi ale nie typowymi dla niepełnosprawnych. Oczywiście, tworzone są na nich grupy dotyczące tematu ale to nie to samo gdy „obracamy się wśród swoich”. Brakuje stron, informacji typowych dla tematu niepełnosprawności.

Od stycznia 2013 roku efektywnie działa portal społecznościowo-informacyjny Megamocni.pl. Jest to platforma, którą w pełni ukierunkowano na osoby niepełnosprawne lecz także inni znajdą tu coś dla siebie. W wyniku zrealizowania projektu, powstała sytuacja odwrotna niż wcześniej wspomniana czyli na głównym planie są osoby niepełnosprawne, natomiast inni równie mile widziani, tworzą jakby mniejszość.. Chociaż w tym przypadku nie powinno się mówić w sensie mniejszości i tak jak w życiu codziennym, ludzie powinni być traktowani tak samo bez względu na swoje schorzenia i pochodzenie.

Tą właśnie ideą, portal www.megamocni.pl się kieruje.

Nadesłał:

Znajdziesz-tu! - copywriting,informacje,porady
http://www.znajdziesz-tu.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl