Niepełnosprawny na rynku pracy w Polsce


Niepełnosprawny na rynku pracy w Polsce
2017-02-27
Według danych opublikowanych niedawno przez Główny Urząd Statystyczny zaledwie co czwarty niepełnosprawny w Polsce posiada zatrudnienie. Trudno szukać tutaj jednoznacznego powodu takiego stanu rzeczy. Wiele osób z orzeczeniem niepełnosprawnym obwinia tutaj pracodawców.


Mity i stereotypy
Wśród pracodawców wciąż często hołduje się przekonaniu, jakoby osoby niepełnosprawne miały być pracownikami niewydajnymi,
których zatrudnienie nie przyniesie firmie zysków.
Praktyka jednak wskazuje na coś zupełnie odwrotnego.
W większości przypadków niepełnosprawni pracownicy świetnie odnajdują się w miejscu pracy, są lojalni i niezwykle zaangażowani w swoje obowiązki.


Dodatkowo zatrudnienie osoby niepełnosprawnej może stanowić impuls motywacyjny dla pozostałych pracowników. Bo skoro osoba z orzeczeniem potrafi wykonywać swoje obowiązki w sposób profesjonalny i rzetelny, to jakie wytłumaczenie mają ci, którzy takiego orzeczenia nie posiadają? No właśnie – żadne.

Ponadto zatrudniając osobę niepełnosprawną pracodawca ma możliwość zaoszczędzenia chociażby poprzez staranie się o otrzymanie dofinansowania do przystosowania stanowiska dla osoby niepełnosprawnej oraz do jej wynagrodzenia.

Trudno ujednolicić profil potencjalnego pracodawcy
Ilu pracodawców bowiem, tyle charakterów. Istnieją tacy, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne z pełną świadomością ich potencjału i możliwości, jakie mogą zaoferować firmie. Najczęściej respektują oni ograniczenia wynikające z określonego typu niepełnosprawności i wykazują pod tym względem wyrozumiałość.

Niemniej są też tacy pracodawcy – i tych niestety jest bardzo sporo – którzy w osobie niepełnosprawnej widzą wyłącznie perspektywę dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wystarczy rzucić okiem na pierwszy lepszy portal z ogłoszeniami pracy. Często orzeczenie o niepełnosprawności jest bezwarunkowym wymogiem podczas starań o otrzymanie danego stanowiska. Kompetencje, doświadczenie i umiejętności pracownika schodzą na dalszy plan. Liczy się przede wszystkim orzeczenie o niepełnosprawności.

Są również tacy pracodawcy, którzy chętnie przyjęliby do swojej firmy osoby niepełnosprawne, ale nie mają w tej kwestii żadnego doświadczenia i nie bardzo wiedzą, z jakimi wymogami i obowiązkami się to wiąże. Tutaj niezwykle ważne wydaje się odpowiednie edukowanie pracodawców, chociażby pod kątem przystosowywania stanowisk i warunków pracy do potrzeb i możliwości osób niepełnosprawnych.

konsultacja merytoryczna: liftplus.pl

Nadesłał:

trustnet

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl